Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Chiny: stosowanie nielegalnych szczepionek przeciwko ASF surowo karane

Chiński rząd ponownie ostrzega przed nielegalnymi szczepionkami przeciwko ASF. Co więcej, za ich stosowanie oraz wytwarzanie przewidują surowe kary, ponieważ podejrzewa się, że są odpowiedzialne za mutację wirusa.

Dominika Mulak10 marca 2021, 15:28

W Chinach coraz więcej słyszy się o nielegalnych szczepionkach przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Problem jest o tyle duży, że Chińskie Ministerstwo Rolnictwa ostrzega przed ich stosowaniem i podkreśla, że nielegalne szczepienia są przestępstwem i będą surowo karane.

Na świecie wciąż nie ma zatwierdzonej szczepionki przeciwko chorobie. A te oferowane na rynku przez to, że są sfałszowane stanowią zagrożenie dla powodzenia w walce z ASF.

W Państwie Środka władze apelują, aby wszystkie lokalne wydziały hodowli zwierząt i departamenty weterynaryjne podjęły zdecydowane działania przeciwko nielegalnej produkcji i stosowaniu zabronionych szczepionek:

  • Firmy produkujące leki weterynaryjne mają być kontrolowane częściej i bez wcześniejszego powiadamiania.
  • Ewentualne naruszenia należy natychmiast zgłaszać.
  • Podczas badania w kierunku ASF należy również zwrócić uwagę na szczepy z delecją genów, a jeśli wynik jest pozytywny, należy prześledzić i zmonitorować pod kątem stosowania niezatwierdzonych szczepionek.


Ministerstwo Rolnictwa w Chinach podkreśla również, że świnie szczepione przeciwko ASF nie powinny być sprzedawane i poddawane ubojowi. Firmy farmaceutyczne zostaną ukarane maksymalną karą finansową. Ponadto władze zapowiadają cofnięcie licencji na prowadzenie działalności i dożywotni zakaz wytwarzania produktów weterynaryjnych. Ministerstwo oferuje również nagrodę w wysokości do 30.000 CNY (3.867 EUR) za informacje o potwierdzonych nielegalnych producentach szczepionek.

Do tej pory Chiny oficjalnie zgłosiły trzy przypadki ASF w marcu. Znaleziono zakażone zwierzęta podczas nielegalnych transportów prosiąt w prowincjach Yunnan i Hubei. Ponadto ucierpiało gospodarstwo liczące 127 świń w prowincji Syczuan. Wszystkie trzy prowincje są zagłębiem produkcji świń.

Źródło: agrarheute.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ