StoryEditor

Ceny rzepaku: pomimo, że dobrze sypnie będzie go mniej

Pomimo, że rzepak z nadchodzących zbiorów w obecnych szacunkach plonów nie wygląda najgorzej, to już teraz mamy oceny niższych zbiorów w UE. Podaż ograniczać będą nie tylko niższe zasiewy i pogoda, ale też wzrost przetwórstwa rzepaku w Ukrainie.
26.04.2024., 08:01h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile rzepaku zbierzemy w UE w bieżącym roku?
  • A jak wyglądały unijne zbiory rzepaku w latach poprzednich?
  • Jakie sa prognozy plonów rzepaku w UE i w krajach liderów unijnej produkcji?
  • Ile rzepaku przerobiła Ukraina i jaki to był procent zbiorów?
  • Kto kupuje ukraiński olej rzepakowy?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile za rzepak płacą handlowcy?
  • Jak rzepak wyceniają przetwórcy?

Przetwórcy, którzy są w różnej sytuacji surowcowej już dziś zabezpieczając się przed ewentualnymi perturbacjami w zaopatrzeniu chętnie kupują stary rzepak z dostawami na czerwiec i lipiec.

Jeszcze mniejsze zbiory rzepaku w UE

Kwietniowa prognoza zbiorów rzepaku w UE przygotowana przez ekspertów Strategie Grains wskazuje na kolejną korektę unijnych zbiorów na tegoroczne żniwa. Eksperci SG tym razem o 200 tys. t zmniejszyli swoje marcowe prognozy wynoszące 18,3 ml t. Według omawianych szacunków rzepaku w krajach aktualnie stowarzyszonych w bloku UE zbiory rzepaku wyniosą już tylko 18,1 mln t i będą najniższe od trzech lat, ale wcale nie przerażają, bo latach od 2018–2021 zbieraliśmy jeszcze mniej.

image
Rys. 1. Zbiory rzepaku w UE
FOTO: Urban

Warto jednak zwrócić uwagę, że w opublikowanym 22 kwietnia br. Biuletynie Mars, KE plony rzepaku na podstawie analiz zdjęć satelitarnych prognozuje na poziomie o 3% wyższym od ostatnich 5 lat. średni plon rzepaku w Unii ma w tym roku wynieść 3,26 t/ha, gdy przed rokiem był na poziomie 3,2 t/ha.

Wśród największych producentów rzepaku średni plon wynoszący obecnie 3,64 t/ha utrzymają Niemcy, Francja będzie zbierać rzepak sypiący średnio 3,34 t/ha i będzie to plon 6% wyższy od ubiegłego roku, a Polska ma mieć polony o 3% w skali roku niższe i wynoszące średnio 3,28 t/ha. Podkreślenia wymaga fakt, że dane do tych analiz były zbierane zapewne przed aktualnymi przymrozkami w środkowym pasie Europy, w tym w Polsce i Niemczech.

Problem jest więc nie w plonach a w mniejszych zasiewach rzepaku a przetwórców unijnych dodatkowo przerażać może malejąca szansa na dotychczasowe ilości rzepaku pochodzące z Ukrainy, bo tam coraz więcej rzepaku przerabia się we własnym kraju.

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. maj 2024 05:02