StoryEditor

Można ubiegać się o wyrównanie utraconych dochodów z tytułu ASF

Producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie na obszarze objętym restrykcjami ASF, mogą składać do ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Termin dostarczenia dokumentów mija niedługo - 1 grudnia 2020 r.  Na to wsparcie zarezerwowano 53,3 mln zł.
24.11.2020., 13:11h
Celem tego działania jest poprawa sytuacji finansowej producentów świń z obszarów objętych ograniczeniami w związku z ASF. Niestety, skup surowca z obszaru występowania ASF (strefa niebieska i czerwona) wiąże się ze znacznymi utrudnieniami oraz obostrzeniami w zakresie transportu, magazynowania, przetworzenia, a także późniejszej sprzedaży. A to wpływa na niski poziom cen oferowanych przez skupujących producentom żywca wieprzowego. Dlatego resort rolnictwa umożliwia wyrównanie utraconych dochodów z tytułu ASF. 

Pomoc będzie mógł otrzymać producent świń:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem 
  • który utrzymuje lub utrzymywał świnie w siedzibie stada na obszarze objętym restrykcjami

Pomoc będzie udzielana na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej przez producenta świń od IV kwartału 2019 r. do III kwartału 2020 r. 

Kwota pomocy stanowi:
  • różnicę między iloczynem liczby świń sprzedanych we wskazanym we wniosku kwartale i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w kolejnych trzech latach przed rokiem, którego kwartał został objęty wnioskiem, albo
  • średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w ciągu trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, którego kwartał został objęty wnioskiem, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wartości sprzedaży świń uzyskanej w tym okresie.

Pomoc za II lub III kwartał 2020 r. zostanie obniżona o kwotę pomocy covidowej, jeśli producentowi przyznano to wsparcie.
Jeżeli producent świń rozpoczął utrzymywanie świń w okresie krótszym niż ostanie trzy lata przed złożeniem wniosku, do obliczenia wysokości pomocy przyjmuje się średnią liczbę sprzedanych świń od dnia rozpoczęcia utrzymywania świń do dnia złożenia wniosku. 

Wnioski o udzielenie pomocy można składać w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń w terminie do 1.12.2020 r.

Na tę pomoc przeznaczono 53,3 mln zł. Ze wsparcia może skorzystać ponad 3800 producentów, którzy  hodują świnie na terenach objętych restrykcjami ASF. 

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

ksz, oprac. na podst. ARiMR, RCL
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:13