Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Wzrost spożycia wołowiny?

Obrazek

W Polsce nadal wołowiny spożywa się znacznie mniej niż w innych krajach unijnych. Jednak spożycie rośnie, a jakość wołowiny się poprawia. Konsument także jest bardziej świadomy…  

Dorota Kolasińska26 listopada 2018, 12:23
W Polsce od 2016 r. rośnie spożycie mięsa wołowego. W 2017 r. przeciętny mieszkaniec Polski skonsumował 3,2 kg wołowiny, tj. o 1,1 kg więcej niż w 2016 r. 
W Polsce rośnie zainteresowanie konsumentów wołowiną opatrzoną znakiem jakości QMP (Quality Meat Program). Certyfikat QMP daje gwarancję, że wołowina pozyskiwana jest dobrej jakości kulinarnej, od młodych zwierząt, pochodzi z ras mięsnych, a ponadto zwierzęta są utrzymywane w warunkach chowu zgodnych z podstawowymi zasadami dobrostanu. 

Spożycie wołowiny w Polsce jest mimo wszystko dużo niższe niż średnio na rynku unijnym. W 2017 r. przeciętny mieszkaniec UE konsumował 10,8 kg wołowiny – blisko 3,5-krotnie więcej niż w Polsce.

Prognozowany rozwój gospodarczy kraju oraz stopniowa poprawa dochodów ludności będą czynnikami wpływającymi na sukcesywne zmniejszenie się różnicy w poziomie konsumpcji wołowiny między Polską a najbardziej zamożnymi krajami UE. Ponadto dalszy wzrost spożycia mięsa wołowego będzie determinowany rosnącym pogłowiem mięsnych ras bydła, które produkują lepszej jakości wołowinę. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi konsumpcji będzie także coraz większa dostępność dań na bazie wołowiny w placówkach żywienia zbiorowego oraz tendencja do coraz częstszego spożywania posiłków poza domem, szczególnie przez mieszkańców ośrodków miejskich. Do zwiększenia konsumpcji przyczyni się także promocja tego gatunku mięsa i zwiększenie świadomości konsumentów jak wybrać dobrą wołowinę kulinarną oraz gdzie jej szukać… 

oprac. dkol na podst. polskaziemia.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)