Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Niedoceniona rola wody – napoić świnie

Obrazek

Mówiąc o żywieniu świń, skupiając się na surowcach i parametrach pasz często zapominamy o podstawowym elemencie żywienia – wodzie!

Anna Kurek31 grudnia 2018, 10:49
A woda to życie. To właśnie ona warunkuje prawidłowe pobranie paszy i daje możliwość poprawnego wykorzystania zawartych w niej składników pokarmowych.

Woda stanowi ok. 82% ciała nowo narodzonych prosiąt i ok. 55% ciała tuczników. Niedostateczne pobranie jej przez zwierzęta powoduje zmniejszenie pobrania paszy, co w konsekwencji może wpływać negatywnie na parametr FCR (Feed Conversion Ratio), określający efektywność wykorzystania paszy na kilogram przyrostu masy ciała. 

Tempo przepływu wody, czyli liczba litrów przepływająca w ciągu minuty, wywiera ogromy wpływ na jej pobranie przez zwierzęta i powinno być dostosowane do ich wieku.

Rekomendowane parametry przepływu wody kształtują się następująco: 
dla prosiąt 0,5 l/min., 
dla warchlaków 0,5-0,8 l/min., 
dla tuczników 0,8 – 1,2 l/min., 
dla loch przepływ powinien być nie mniejszy niż 2 l/min., optymlnie dla loch prośnych 3 l/min., dla loch karmiących 4 l/min.

Więcej o tym jak ważne w produkcji świń jest zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do świeżej i czystej wody przeczytacie w najnowszym, styczniowym "top świnie". Zapraszamy do lektury.
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)