Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: świń jest mało, a ceny w dół

Obrazek

Ceny, zamiast rosnąć, spadają, a na rynku cały czas trwa poszukiwanie tuczników. 

Jan Bromberek20 października 2022, 18:18

Pośrednicy i ubojnie dopytują o towar, jednak niestety nikt nie chce oferować rolnikom zadowalających stawek. Jeszcze pod koniec września stawki w rozliczeniach poubojowych przekraczały 10 zł/kg netto w klasie E, a w przypadku żywca było to lokalnie nawet 8,2 zł/kg netto. Niestety to, co napawało producentów optymizmem, szybko się skończyło. Przyszły korekty na rynku niemieckim, a krajowi skupujący niewspółmiernie obniżyli cenniki, nawet o 1 zł/kg wagi poubojowej.


Co ciekawe, spadki na rynku niemieckim na razie skończyły się na 10 eurocentach/kg wagi poubojowej (obecna stawka na VEZG to 2 euro/kg w klasie E). Taki rozwój wypadków jest tłumaczony stabilizacją sytuacji popytowo-podażowej na rynku u naszych zachodnich sąsiadów, co zbiegło się z sezonowym delikatnym zwiększeniem podaży tuczników. Powód, jak widać, jest dość mocno naciągany. Nie ma bowiem mowy o nadpodaży wieprzowiny w Europie. Wszelkie dane statystyczne mówią o dużym zmniejszeniu pogłowia świń w całej Europie poza Hiszpanią. W tym kraju wzrost produkcji jest niewielki, bo zaledwie 1-proc. i co raczej nie powinno zachwiać sytuacją rynkową. Tym bardziej, że notowane są spadki produkcji w Niemczech, a także w Polsce korekty wynoszą ponad 8%. Zatem sytuacja cenowa na europejskim rynku powinna się tylko poprawiać, a jest wręcz odwrotnie.


Ostatniemu spadkowi cen skupu świń towarzyszą ciągłe wzrosty cen pasz i energii, co z kolei pod wielkim znakiem zapytania stawia opłacalność produkcji. Obecnie koszt wyprodukowania paszy dla tuczników we własnym zakresie to ok. 1700 zł/t netto, co powoduje, że koszt paszy na tucz to blisko 500 zł. Dodając do tego koszt zakupu warchlaka, energię, koszty weterynaryjne osiągamy poziom bliski 1000 zł/szt. Przychód ze sprzedaży 120-kg tucznika przy obecnej cenie 7,5 zł/kg żywca to ok. 900 zł. Taka sytuacja sprawia, że kolejni gospodarze rezygnują z produkcji. Są oczywiście prognozy, że sytuacja powinna się poprawić, bo wzrosty cen są nieuniknione, jednak w to mało kto wierzy.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)