Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Nowy siewnik zbożowy Amazone Cataya

Obrazek

Cataya to nowy mechaniczny siewnik firmy Amazone. W jego konstrukcji zastosowano wiele istotnych zmian w porównaniu do oferowanych obecnie wersji siewników AD.

Dawid Konieczka9 lutego 2017, 12:17

Nabudowany, mechaniczny siewnik zbożowy Cataya można łączyć z nowymi bronami wirnikowymi KE 3001 lub kultywatorami obrotowymi KG 3001 lub KX 3001. Nowy siewnik wyróżnia się dużym zbiornikiem nasion. Standardowo jego pojemność wynosi 830 l, montując nadstawkę można ją zwiększyć do 1270 l. Otwór do napełniania ma wymiary 2,6 x 0,75 m, co pozwala ładować materiał siewny łyżką ładowacza czołowego lub z opakowań big-bag.

Istotne zmiany w siewniku dotyczą systemu dozowania nasion Precis, zastawania nowego panelu regulacyjnego SmartCenter, elektrycznego napędu dozownika nasion, dwutalerzowych redlic wysiewających TwinTeC oraz zastosowania systemu ISOBUS.

W systemie dozowania nasion Pecis reguluje się położenie zastawek aparatów wysiewających w trzech pozycjach. Producent wprowadził także szybki mechanizm przestawiania aparatów do wysiewu nasion drobnoziarnistych np. rzepaku. W dnie zbiornika zastosowano specjalne lejki wylotowe, dzięki którym w skrzyni pozostają minimalne resztki nasion.

Elektryczny napęd dozownika pozwala precyzyjnie wyregulować dawkę nasion w zakresie od 0,4 do 500 kg/ha. Elektryczny napęd pozwala także zmieniać dawkę materiału siewnego w czasie jazdy np. w oparciu o wcześniej przygotowane mapy aplikacyjne. Napęd dozownika jest obustronny, dlatego w razie potrzeby przy zakładaniu ścieżek technologicznych można wyłączyć dowolną połowę siewnika. Dwustronny wysiew umożliwia także pracę z układem Section Control na klinach. Zakładanie ścieżek technologicznych sterowane jest także elektrycznie.

Kalibracja siewnika przed rozpoczęciem pracy odbywa się na centrum obsługowym SmartCenter z lewej strony maszyny. Dzięki elektrycznemu napędowi dozownika nasion wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk. Dwie komory kalibracyjne wychwytują nasiona wydostające się z aparatów wysiewających. Można je wciągnąć jednocześnie na lewą stronę siewnika. Do kalibracji trzeba użyć składane wiadro i przenośną wagę z cyfrowym wyświetlaczem.

Praca siewnika nadzorowana jest przez system ISOBUS. Do wyboru są trzy sterowniki Amzone: Amtron3, CCI lub Amapad. Można także korzystać z fabrycznie montowanego wyświetlacza ISOBUS zamontowanego w ciągniku.

Nowe redlice TwinTeC mogą być rozmieszczone w rozstawach co 12,5 lub 15 cm. Maksymalny nacisk na każdą redlicę wynosi 60 kg. Co ważne nacisk zmienia się centralnie dla wszystkich redlic. Niezależnie od docisku redlic z lewej strony siewnika zmienia się głębokość siewu, która maksymalnie może wynosić nawet 6 cm. Za utrzymanie głębokości siewu odpowiadają kółka podporowe umieszczone za redlicami. Mają one szerokość 50 mm, na gleby lżejsze Amazone poleca rolki o szerokości 65 mm. Do wyboru są dwie wersje zagarniacza nasion. 

Usprawniono znacznie regulację włóki za sekcją uprawową. Regulacji dokonuje się centralnie z lewej strony. Nowością są także spulchniacze śladów. 

Nowy siewnik może współpracować z szeroką paletą wałów. Oferta obejmuje wał stalowy zębowy PW 600, pierścieniowy KW 580 i pierścieniowy Matrix KWM 600. Dopełnieniem są wały trapezowe TRW 500 i TRW 600. 

Większość regulacji nowego siewnika dokonuje się jednym specjalnym narzędziem. Pozwala ono zmieniać głębokość siewu, nacisk redlic, rytm ścieżek technologicznych, zagarniacz, położenie włóki a także bocznych blach na bronie wirnikowej.

dk

Fot. Firmowe1 z 4
Nowy siewnik zbożowy Amazone Cataya.

Nowy siewnik zbożowy Amazone Cataya.

2 z 4
Centrum obsługowe SmartCenter.

Centrum obsługowe SmartCenter.

3 z 4
Regulacja położenia włóki.

Regulacja położenia włóki.

4 z 4
Nowy siewnik zbożowy Amazone Cataya.

Nowy siewnik zbożowy Amazone Cataya.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)