Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Azot na pola wcześniej niż 1. marca? Polski wniosek trafi do Brukseli

Rząd będzie zabiegać w Brukseli o możliwość wcześniejszego zastosowania nawozów azotowych. List w tej sprawie do unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego wyślą: minister rolnictwa oraz minister gospodarki wodnej.

wk20 stycznia 2020, 15:07
Sprawo możliwości używania nawozów azotowych była przedmiotem rozmów rolników na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy, które odbyło się podczas  targów Polagra - Premiery 2020 w Poznaniu. Rolnicy zwracali uwagę, że unijny przepis, które dopuszcza nawożenie azotem dopiero od 1 marca jest bardzo szkodliwy. Dużo kontrowersji i krytyki wzbudził przepis dotyczący możliwości stosowania nawozów przez rolników dopiero po 1 marca.

- Domagamy się uelastycznienia stosowania nawozów azotowych. Wysłaliśmy odpowiednie pisma do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa oraz ministra gospodarki morskiej. Według naszej oceny w skutek późnego stosowania nawozów azotowych po 1 marca w ubiegłym roku rolnictwo nasz poniosło olbrzymie straty. Prawo nie może przeszkadzać w rozwoju naszego rolnictwa - powiedział Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. 

- Należy wprowadzić elastyczne stosowanie azotu na polach. Klimat się zmienia i te terminy powinny być ruchome. Jak za późno wjedziemy z nawozami, to są straty - dodał Marian Sikora z FBZPR.
   
Obecny na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy wiceszef MRiRW Ryszard Kamiński obiecał rolnikom pomoc i interwencje w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

- W poniedziałek minister Ardanowski wysyła do komisarza Janusza Wojciechowskiego wniosek o przyśpieszenie stosowania nawozów azotowych chociaż o te dwa tygodnie. Podobny wniosek zostanie także wysłany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - zadeklarował wiceminister rolnictwa. wk

Fot. Sierszeńska

ZOBACZ FILM: STRATEGIA NAWOŻENIA ZBÓŻ I RZEPAKU AZOTEM WIOSNĄ 2020 ROKU!Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)