Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: końca marazmu nie widać

Obrazek

Takiej stabilności jak w przypadku cen zbóż w ostatnich kilku miesiącach życzylibyśmy sobie w przypadku np. pogody czy plonowania roślin.

Jacek Daleszyński12 kwietnia 2018, 22:59
Wśród rolników daje się wyczuć zniecierpliwienie aktualną sytuacją na rynku zbóż. Jak wynika z rozmów spora część z nich ma jeszcze zapełnione magazyny i silosy. Są to jednak ci, którzy na czas planowanych zakupów np. nawozów otrzymali dopłaty i nie musieli spieniężać ziarna. Teraz czekają na podwyżki, ale tych jak przyznają sami skupujący nie należy się w najbliższym czasie spodziewać.

Cena pszenicy jako najbardziej interesującego zboża dla rolników wynosi dzisiaj najczęściej 640–680 zł/t netto. Po doliczeniu podatku VAT niejednokrotnie jest to stawka ponad 700 zł/t, a więc już całkiem przyzwoicie. Okazuje się, że dla wielu rolników jest to poziom, poniżej którego nie decydują się na sprzedaż ziarna. Może się jednak okazać, że nie będą mieli wyjścia, bo obecnie największym zainteresowaniem skupującym, choć wciąż nie bardzo dużym, cieszy się żyto. Za ziarno tego gatunku o parametrach konsumpcyjnych można dzisiaj otrzymać od 520 do 600 zł/t. Paszowe kosztuje od 480 do 560 zł/t.

Praktycznie nic nie zmieniło się dzisiaj w cenach pszenżyta. Tylko w dwóch sprawdzanych przez nas skupach zanotowaliśmy wzrost ceny tego zboża o 10 zł/t (w woj. lubelskim i kujawsko-pomorskim). Podobnie jest w przypadku jęczmienia. Za jego ziarno otrzymamy dzisiaj najczęściej 590–630 zł/t.

Kukurydza zyskuje

Ziarno kukurydzy nieśmiało drożeje od paru tygodni. Podwyżki nie są spektakularne, ale dzisiaj najwyższe stawki w skupach sięgają 680 zł/t, ale najczęściej wynoszą 620–640 zł/t. Dla przetrzymujących ten towar to dobra wiadomość. Zła jest natomiast taka, że w wyniku wymarznięć i opóźnień w siewach ozimin w tym roku możemy spodziewać się sporego zwiększenia areału uprawy kukurydzy. Tym bardziej, że z rozmów z rolnikami wynika, że w wielu przypadkach postawili oni nie na zboża jare, a na kukurydzę właśnie. To niestety może skutkować załamaniem cen podczas żniw kukurydzianych.

Średnie ceny skupu zbóż w kraju:
  • pszenica konsumpcyjna – 647 zł/t,
  • pszenica paszowa – 630 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 544 zł/t,
  • pszenżyto – 575 zł/t,
  • jęczmień – 610 zł/t,
  • kukurydza sucha – 633 zł/t,
  • kukurydza mokra – 385 zł/t.

Tymczasem na świecie

W Stanach Zjednoczonych zimny początek wiosny przesuwa w czasie zasiewy pszenicy jarej w głównym rejonie uprawy tego gatunku, który w tym kraju skupia się w środkowo-północnych stanach przy granicy z Kanadą. W zeszłym tygodniu temperatury sięgały tam nawet kilku stopni poniżej zera. Przesuwając się na południe mamy główny rejon uprawy pszenicy ozimej, na której niskie temperatury także odciskają swoje piętno. Dodatkowo w tym rejonie jest dość sucho już od kilku miesięcy, więc tamtejsi farmerzy mają obawy o przyszłe plony.

Giełdy w dół

Kontrakty na giełdach w Europie i USA zaczęły tracić. Na parkiecie paryskim pszenica w kontrakcie majowym wyceniona została wczoraj na 166,5 euro/t. W Stanach natomiast taki sam kontrakt osiągnął poziom 178,9 $/t. Kukurydza w Europie kosztowała 167,25 euro/t, a za oceanem 152,5 $/t.

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)