Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza 2018: Obornik na gruntach ornych do końca listopada?

12.11.2018

Drukuj

Susza 2018: Obornik na gruntach ornych do końca listopada?

Artykuł dostępny

Ze względu na fakt, iż wdrożenie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” leży we właściwości Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, minister rolnictwa zwrócił się do niego z prośbą o interpretację przepisów programu azotanowego, jednocześnie przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie.

r e k l a m aOto fragment pisma Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wyrażającego jego opinię odnośnie przedmiotowej sprawy:

„Przepis ust. 3 podrozdziału 1.3 programu azotanowego wprowadzony został dla potrzeb umożliwienia jesiennego nawożenia w sytuacjach nadzwyczajnych jaką przykładowo była jesień 2017 r., kiedy to rolnicy z uwagi na częste i obfite opady deszczu we wrześniu, październiku i listopadzie ubiegłego roku oraz nadmierne uwilgotnienie gleby nie mogli dokonać późnych zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym jesiennego nawożenia.

Polecany artykuł

Bez dylematu: kopalnia czy rolnictwoOpisywana powyżej sytuacja pogodowa najczęściej występuje lokalnie (nie dotyczy całego terytorium kraju), a każdy rolnik sam potrafi ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe możliwość dokonania jesiennego zbioru. W zapisie tym wskazano, że przypadek ten dotyczy sytuacji w szczególności, gdy występuje nadmierne uwilgotnienie gleby. Zwrot „w szczególności” oznacza, że jest to jeden z przypadków, ale nie jedyny, w związku z tym wystąpienie suszy rolniczej, która uniemożliwi zbiór lub nawożenie jesienne również kwalifikuje się do sytuacji, o której mowa w ust. 3 podrozdziału 1.3 programu azotanowego.” 

Dr. inż. Małgorzata Bogucka-Szymalska Z-ca Dyrektora Departamentu Gospodarski Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ, która podczas konferencji „Ograniczenie Zanieczyszczenia Azotem Pochodzenia Rolniczego” 7 listopada w Warszawie przedstawiała założenia programu azotanowego oraz jego konsekwencje dla rolników, jasno określiła, że w przypadku suszy jako niekorzystnego czynnika klimatycznego,  termin stosowania nawozów może zostać wydłużony.

Z interpretacji tych wynika, że na gruntach, które wykazują zbyt niskie uwilgotnienie nawozy można stosować do końca listopada. Jednakże rolnicy zwracając się z zapytaniem do biur ARiMR oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska o możliwość wydłużenia terminu stosowania nawozów ze względu na brak możliwości wykonania zabiegu przyorania nawozów stałych otrzymują odpowiedzi, że terminy wydłużone można zastosować tylko przy nadmiernym uwilgotnieniu gleb.

Reprezentując wielkopolskich rolników, których dotkliwie w tym roku potraktowała klęska suszy,  Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Kierownictwa Wielkopolskich instytucji administracyjnych odpowiedzialnych za kontrolę stosowania regulacji programu azotanowego z apelem o niezwłoczne wyjaśnienie tak skrajnie różnych interpretacji prostego przepisu.
oprac. bcz
Źródło: WIelkopolska Izba Rolnicza
Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii