Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie 4,5 mld zł na produkcję i przetwórstwo żywności?

Obrazek

Rząd planuje przeznaczyć 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa, rozwój sprzedaży i produkcji żywności. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, który wciąż nie został zaakceptowany przez KE. 

wk19 października 2021, 11:21

Odbudowa przetwórstwa jest jednym z elementów rządowego programu „Polski Ład”.

Przetwórstwo prywatne i zagraniczne

Ocena sytuacji w tym sektorze, zdaniem MRiRW, jest jednoznaczna.
– Niestety tego przetwórstwa nie mamy. Jest to problem z lat 90., kiedy większość zakładów została sprywatyzowana, ale często wiązało się to z likwidacją zakładów skupowych, przetwórczych. Udział firm prywatnych w przetwórstwie spożywczym zwiększył się do 80%, co samo w sobie nie jest niczym złym, natomiast te firmy nie do końca wypełniały zadania, do jakich wcześniej były powołane. Wiele firm zostało przejętych przez kapitał zagraniczny – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Skrócić łańcuch dostaw

Według statystyk dotyczących sektora rolno-spożywczego, w 2019 r. w polskim przemyśle spożywczym działalność produkcyjną prowadziło 17,6 tys. podmiotów. W ramach projektów w zakresie „Polskiego Ładu” rząd chce przeznaczyć 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym. Środki te będą pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy, na uruchomienie którego nie wyraziła jeszcze zgody Komisja Europejska.

MRiRW planuje wydać te pieniądze na:

  • wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego,

  • wsparcie dla rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią oraz działalność w ramach RHD i MOL,

  • wzmocnienie sieci regionalnych rynków hurtowych i centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych.

– Chcemy, aby w tym działaniu uczestniczyli: grupy producentów rolnych, prywatni inwestorzy czy spółki bądź przedsiębiorstwa, w które zainwestowaliby rolnicy – podsumował wiceminister R. Bartosik, który podkreślił, że celem jest skrócenie łańcucha dostaw między rolnikiem a konsumentem, poprzez powstanie w małych miejscowościach centrów sprzedaży i przetwórni płodów rolnych.

Czekając na KPO

Polska przesłała swój Krajowy Plan Odbudowy do Brukseli 3 maja. Do tej pory Komisja Europejska nie wyraziła zgody na jego uruchomienie, co pozwoliłoby na przesłanie pierwszych zaliczek.

Unijni urzędnicy i politycy twierdzą, że to efekt konfliktu Polski z UE wokół kwestii sądownictwa i prymatu prawa krajowego nad europejskim. Do tej pory KE zaakceptowała 22 plany, a do 17 krajów popłynęły unijne środki. Na zatwierdzenie czeka KPO z Polski, Węgier, Szwecji i Bułgarii. Planu nie przesłała jeszcze Holandia.

wk
fot. SzałajWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)