Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kompromis w sprawie rolnictwa ekologicznego

Obrazek

Wczoraj w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Jednym z głównych tematów omawianych podczas spotkania unijnych ministrów były zmiany w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego.

Bartłomiej Czekała17 czerwca 2015, 08:31

Projekt zmian w tym zakresie Komisja Europejska przedstawiła już w marcu 2013 r. Po dwóch latach prac i negocjowania szczegółowych zapisów unijnym ministrom rolnictwa udało się wreszcie osiągnąć kompromis w najważniejszych kwestiach.

- Poparliśmy ten kompromis choć nie jesteśmy z niego całkowicie zadowoleni. Liczmy na kontynuacje prac nad rozporządzeniem w Parlamencie Europejskim - powiedział po obradach minister rolnictwa Marek Sawicki.

W wyniku porozumienia przyjęto, iż każdy producent ekologiczny kontrolowany będzie raz w roku. Jednak w przypadku, gdy nie stwierdzi się nieprawidłowości to można ograniczyć częstotliwość takich kontroli. Ostatecznie przyjęto, iż okres pomiędzy kontrolami nie może być dłuższy niż 30 miesięcy. Jest to znaczne zmniejszenie obciążenia rolników, na czym szczególnie zależało Polsce. 

Ministrowie zgodzili się również, że w przypadku stwierdzenia pozostałości substancji niedozwolonych w produktach ekologicznych należy przeprowadzić szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu stwierdzenia czy rzeczywiście dane substancje były stosowane. Uzgodniono także, że kraje mogą  utrzymać swoje specyficzne rozwiązania w tym zakresie do końca 2020 r. Mogą one jednakże dotyczyć tylko produktów z danego kraju, tak aby nie zakłócać swobodnego przepływu i handlu produktami ekologicznymi.

Jak zapewniali po posiedzeniu unijni ministrowie, zawarty kompromis umożliwi prezydencji luksemburskiej rozpoczęcie rozmów z Parlamentem Europejskim na temat projektowanego rozporządzenia.

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. CzekałaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)