StoryEditor

Nowa WPR: które z elementów oceniamy dobrze, a które krytykujemy?

Już od 2023 r. wejdą w życie nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej. Zobaczmy, które elementy dotychczasowego kompromisu oceniamy dobrze, a które krytykujemy. 
05.10.2021., 13:10h
Prezydencja portugalska podjęła intensywne wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia o przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej. Trójstronny kompromis między Komisją, Radą, a Parlamentem został osiągnięty 25 czerwca 2021 r., co zostało potwierdzone na posiedzeniu unijnej Rady ds. Rolnictwa kilka dni później. 

Jak oceniamy ten kompromis? Rząd skierował właśnie do Sejmu dokument zatytułowany „Informacja dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. (przewodnictwo Portugalii w Radzie Unii Europejskiej)”. Z jego treści jasno wynika, że jak to bywa w negocjacjach są rzeczy, które nam się podobają oraz takie, które krytykujemy.

Co oceniamy pozytywnie?


Do rozstrzygnięć postulowanych przez Polskę w ramach zaliczamy: 
  • nowy model wdrażania WPR. Przyjęto korzystne rozstrzygnięcia, które zapewniają państwom członkowskim elastyczne zasady planowania i rozliczania realizacji planów strategicznych WPR. Dzięki temu programowanie planów strategicznych będzie obarczone mniejszym ryzykiem błędów; zmniejszone zostanie też ryzyko utraty środków przy rozliczaniu wydatków. PE odstąpił od pozo...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:38