Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Olej z odpadów przemysłowych i rolniczych alternatywą dla oleju palmowego?

Obrazek

Za pomocą specjalnych drożdży, startup Colipi z Hamburga chce produkować olej z odpadów przemysłowych i rolniczych, który ma stanowić alternatywę dla oleju palmowego.

Dominika Mulak22 stycznia 2022, 17:46
Europa nadal importuje do 7 milionów ton oleju palmowego rocznie. Zrównoważoną alternatywę oferuje startup Colipi z Hamburga, który opracowuje metodę produkcji oleju przy pomocy drożdży, która jest również neutralna pod względem emisji CO2.

Tłuszcz jest wytwarzany w procesie fermentacji. Colipi robi to za pomocą drożdży, które przetwarzają cukier z odpadów przemysłowych i rolniczych, takich jak melasa lub inna biomasa. Po zużyciu azotu, a zwłaszcza fosforanów, ich wzrost zostaje zatrzymany i powstają lipidy z pozostałym nadmiarem węgla. Lipidy te można następnie oddzielić i w zależności od rodzaju drożdży, otrzymuje się olej bardzo podobny do wielu olejów roślinnych.

Nie tylko olej palmowy, ale również masło kakaowe


Jak donosiła w listopadzie ubiegłego roku Agencja TASS, naukowcy z Rosji zmodyfikowali również szczep drożdży tak, aby był w stanie wyprodukować analog masła kakaowego. 

- Masło kakaowe jest wykorzystywane do produkcji wyrobów cukierniczych, a popyt na te produkty stale rośnie. Na świecie obserwuje się rekordowy wzrost cen masła kakaowego z powodu spadku plonów na plantacjach kakaowca w Brazylii i innych kluczowych producentów, spowodowanego zmianami klimatycznymi, w tym suszami. Aby rozwiązać ten problem, opracowujemy genetycznie zmodyfikowany szczep drożdży, który będzie produkował wysokiej jakości odpowiednik masła kakaowego -  mówił Aleksander Makarow, dyrektor Instytutu Biologii Molekularnej im. Engelhardta w Rosyjskiej Akademii Nauk, podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat rozwoju technologii genetycznych.

Źródło: www.oilworld.ru


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)