Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy blokują drogi w całej Polsce! Relacja z protestów

W całej Polsce od wczesnych godzin porannych rolnicy blokują drogi. W ten sposób protestują przeciwko szkodliwej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt futerkowych i znacznie ogranicza ubój rytualny bydła. Po godz. 11.00 policja zatrzymała organizatora protestów Michała Kołodziejczaka. 

Kamila Szałaj21 października 2020, 13:38
Tysiące ciągników z transparentami i flagami blokuje lub za chwilę zablokuje drogi krajowe i wojewódzkie w całej Polsce. Protesty są zorganizowane w ponad dwustu miejscowościach. Najwięcej utrudnień czeka na kierowców na Mazowszu, Podlasiu i w Wielkopolsce. Tam ustawionych jest po kilkadziesiąt blokad. Zgodnie z tym, co zapowiedział wczoraj Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, manifestacje objęły cały kraj – „od morza po Tatry, od wschodu po zachód”. 

Blokady dróg są połączone z odwiedzinami domów i biur polityków, którzy głosowali za „Piątką dla zwierząt”. Już od kilku dni rolnicy wyrzucają obornik i słomę przed posesjami posłów i senatorów popierających ustawę. Wywieszają też na ich bramach transparenty z napisem „Tu mieszka zdrajca wsi”.


AKTUALIZACJA GODZ.11.20


Po godzinie 11.00 w Koszutach (woj. wlkp.) policja skuła i na kilkanaście minut zatrzymała organizatora protestów - lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka. Film z zatrzymania znajduje się poniżej w artykule. 

- Nie wiem czemu zostałem skuty, nie przedstawili żadnych zarzutów, tylko mnie wylegitymowali. W pewnym momencie rozciągnęli moje ręce w dwie strony - mówił Kołodziejczak po rozkuciu.

Droga w Koszutach ma być zablokowana do momentu, aż premier Mateusz Morawiecki nie poda daty spotkania z rolnikami. Rolnicy zapowiedzieli BLOKADĘ STAŁĄ w tym miejscu.

- Jeśli taka data nie padnie z ust premiera, będziemy tu stać do skutku, dopóki policja nas stąd nie wyniesie - dodał Kołodziejczak i zapewnił, że protesty będą trwać. - My z tej drogi nie zejdziemy - powiedział.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.50

Protest w Koszutach został rozwiązany. Rolnicy podjęli decyzję o rozejściu się, by za dwa tygodnie znów w tym samym miejscu się spotkać w dużo większej grupie i wyrazić swój sprzeciw wobec "Piątki dla zwierząt".

- Żeby wygrać wojnę, czasem trzeba oddać bitwę - tak Kołodziejczak skomentował zakończenie dzisiejszego strajku. 
_________________________________________

Poniżej: rolnicy znaleźli także ministra rolnictwa

_________________________________________

Poniżej Kujawsko-Pomorskie:


Kujawsko-pomorskie, fot. Magdalena M-w

_________________________________________

Poniżej Rzeszów:

Relacja z protestu w Rzeszowie
_________________________________________


Poniżej Buk, woj. wielkopolskie

Protest na DK 307 w Buku, woj. wlkp
_________________________________________

Poniżej Biłgoraj:Tak protestuje Biłgoraj, fot. pan Michał

_________________________________________

Poniżej Opatów:


Opatów też stoi, zdjęcia nadesłał Pan Jakub

_________________________________________


_________________________________________

Poniżej powiat elbląski:Rolnicy z powiatu elbląskiego protestują, fot. Pani Teresa

__________________________________________________________________________________

Poniżej blokada DK63 Nur-CzyżewTak wyglądał protest na DK 63 Nur-Czyżew
_________________________________________

Poniżej Lubartów DK 19


Drogi blokowali też rolnicy z okolic Lubartowa (woj. lubelskie)
_________________________________________

Poniżej Trzeciewnica, gmina Nakło nad Notecią. Za film dziękujemy Pani Justynie

_________________________________________

Poniżej Myszyniec:


Rolnicy z okolic Myszyńca (woj. mazowieckie) blokują drogi. Za zdjęcie dziękujemy Panu Danielowi
_________________________________________

Poniżej Pabianice:


Za film z Pabianic dziękujemy Pani Martynie
_________________________________________

Poniżej blokada DK 91 Ciechocinek-Toruń
Za film z DK 91 dziękujemy Panu Mateuszowi
_________________________________________

Poniżej 
protest rolników z okolic BartoszycZa film i zdjęcia z Bartoszyc dziękujemy Panu Marcinowi.
_______________________________________

Poniżej powiat brzeski i bocheński:


Za film i zdjęcia z okolic Bochni i Brzegu dziękujemy Panu Łukaszowi
_______________________________________

Poniżej znów woj. warmińsko-mazurskie
Protest w okolicach Bartoszyc, woj. warmińsko-mazurskie. Za powyższe zdjęcia dziękujemy Panu Tomkowi.
_______________________________________

Poniżej powiat tucholski:


_______________________________________

Poniżej Rondo Ryczołek w stronę Mińska Mazowieckiego:_______________________________________

Poniżej ł
ódzkie, powiat radomszczański. Strajk i blokady w Przedborzu:

_______________________________________
Poniżej: wdzięczni wyborcy zostawili "prezent" posłowi
_______________________________________

Poniżej: blokada drogi Wyszogród - Czerwińsk n. Wisłą (woj. maz.)
_______________________________________
Poniżej 
Dk15 Nowe Miasto Lubawskie - Lubawa


Gdzie są protesty?


W woj. śląskim protesty odbywają się m.in. w Waleńczowie na DK43. Bardzo dużo blokad jest dziś w Wielkopolsce. Ciągniki wyjeżdżają w Trzemesznie, Koźminie, Gnieźnie na DK 15, we Wrześni na DK 92 i 15, w Murowanej Goślinie na DW 196, w Pleszewie na DK 11 i 12, w Grabie-Gizałkach na DW 443, w Miejskiej Górce na DK 36 oraz w Ujściu, Klinie, Chludowie, Gościejewie, Nowym Mieście na DK 11. Poza tym blokady są w Cerekwicy na DW 184, Buku na DW 307, Jerce na DW 432, Zbąszynie na DW302 oraz w Śremie i Krajewicach na DW434.

W woj. lubelskim rolnicy blokują drogi w Chełmie, Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, Łukowie oraz Rykach. W lubuskiem utrudnienia są w Gorzowie, Sulechowie (DK 32), Nowogrodzie i Głogowie.

Na drogi wyjechali także rolnicy z Podlasia – Zambrów, Zdany na DK2, Kolno na DK 63, Siematycze Podlaskie na DK 19, powiat sejneński na DK8. Blokowane są także ulice w powiatach łomżyńskim i wysokomazowieckim. Ciągniki z flagami utrudniają ruch też na DK65 na trasie Białystok – Ełk.

W woj. łódzkim rolnicy pojawili się między innymi w Poddębicach na DK 72, Zduńskiej Woli, Wieluniu, Wróblewie koło Sieradza, w Strykowie na DK14 i Przedbórzu na DK 42. 

Na Mazowszu utrudnienia są w Łosicach na DK 19, w powiecie płońskim, w Konopkach na DK7 i DW 615, w Lipowcu DW563, w Mławie E77, w Drobinie DK 10 i 60, w Radomiu DK9, w powiecie płońskim, grójeckim, ciechanowskim i pułtuskim. 

W warmińsko-mazurskim ciągniki są w Nowym Mieście na DK15, w Gizycku na DK 59, w powiecie ostródzkim na DK 16, w Malborku na DK 22, w Plesach na DK57-DK51, na DK 16, w Piszu na DK 58 i DK 63.

Protestuje także woj. świętokrzyskie: powiat Buski, staszowski, kielecki i lipski. Pomorscy rolnicy blokują DK 91, w Starogardzie Gdańskim DW222 i DK22, w Pucku DW 216 i drogi w powiecie bytowskim, człuchowskim i chojnickim. 

Z kolei na Podkarpaciu stoją kierowcy w powiatach: strzyżowski, Jasło, dębicki, kolbuszowski i mielecki oraz w Rzeszowie na DK 97, w Krośnie na DK19 i na DK7. 

Wielu rolników skrzyknęło się także w kujawsko-pomorskim. Zablokowane są w kilkunastu miejscowościach DK10, DK5, DK 15, DK 91 i DK25. Z kolei w woj. dolnośląskim stoi DK 8 w Kobierzycach. Opolscy rolnicy protestują na DK 11 w Olesnie, na DK 45 w Kluczborku i powiecie brzeskim. W zachodnio-pomorskim utrudnienia są w powiecie gryfickim, a w Małopolsce na DK 52 i DK 94.
  
fot. Facebook/Patryk Herman


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)