Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ustawa o ochronie praw zwierząt powstanie od nowa?

Obrazek
Rząd zamierza na nowo napisać ustawę o ochronie zwierząt. Tym razem ma to zrobić minister rolnictwa. W projekcie będą utrzymane zapisy o ograniczeniu wchodzenia aktywistów na teren gospodarstw oraz nie będzie zakazu uboju rytualnego drobiu. 
wk29 października 2020, 12:30
Obecna ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki i nic nie wskazuje na to, aby z niej już wyszła. Protesty rolników oraz bunt części posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości odniosły skutek. Nie oznacza to jednak że PiS całkowicie porzuciło tzw. Piątkę dla zwierząt.

Aby uniknąć błędów, które popełniono podczas ekspresowych nocnych prac w sejmowej komisji rolnictwa oraz niewygodnych poprawek jakie do projektu złożyła w Senacie opozycja, ministerstwo rolnictwo będzie miało za zadanie napisać ustawę na nowo.

- Jest taka koncepcja, aby uporządkować ten projekt od A do Z. Rozważana jest sytuacja kiedy od nowa ten projekt zostanie złożony. Ale z poprawkami, które zostały już uwzględnione takimi, że organizacje pozarządowe nie będą samodzielnie bez zgody odpowiednich organów mogły wchodzić do gospodarstw rolnych – powiedział dzisiaj w TVP 1 Piotr Muller rzecznik rządu, który dodał, że w nowym projekcie zostanie utrzymana zgoda na ubój rytualny drobiu. 

Dalsze procedowania nad projektem w obecnym kształcie były dla rządzących bardzo niewygodne. W praktyce PiS musiałoby na przykład wybierać między absurdalnie krótkim okresem przejściowym na zakaz uboju rytualnego bydła (30 dni) lub bardzo długim (5 lat), co zaproponował Senat, a co dla rządu było nie do przyjęcia. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na decyzję Prawa i Sprawiedliwości największy wpływ miał zdecydowany opór 38 posłów partii, na czele z byłym ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowski. Władze partii obawiały się ich odejścia co mogłoby doprowadzić do utraty większości w Sejmie przez Zjednoczoną Prawicę. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)