Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Do walki z szarkiem komośnikiem

Obrazek

Szarek komośnik to nowy szkodnik uszkadzający buraka cukrowego. Występował już w poprzednich latach, ale dopiero rok temu spowodował większe straty.

Jacek Daleszyński28 kwietnia 2018, 06:00
Intensywne żerowanie szkodnika na początku rozwoju buraka może spowodować nawet gołożery na liściach (do tej pory szkodnik uszkadzał rośliny, kiedy te miały kilkanaście liści, co nie powodowało istotnych strat). W związku z tym Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego złożył do Ministerstwa Rolnictwa wniosek o rejestrację preparatu Proteus 110 OD przeciwko temu szkodnikowi. Producent środka, firma Bayer poinformował, że uzyskał rejestrację.

Zabiegi zatem tym preparatem można przeprowadzać w tym roku od 15 marca do 14 lipca. Środek można stosować od 2 liści właściwych buraka (BBCH 12) zapobiegawczo na polach o wysokim stopniu zagrożenia szkodnikiem lub interwencyjnie zaraz po stwierdzeniu obecności owada w tej samej fazie buraka. Najpóźniej zabieg można wykonać, kiedy liście buraka zakrywają 50% międzyrzędzi (BBCH 35). Zalecana dawka preparatu to 0,5–0,75 l/ha w zależności od presji szkodnika. W sezonie przeciwko szkodnikowi można wykonać 2 zabiegi w odstępie przynajmniej 10 dni. Oprócz szarka komośnika Proteus 110 OD zwalcza w buraku także mszycę trzmielinowo-burakową, mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną, śmietkę ćwiklankę i pchełkę burakową.

jd, fot. Klejdysz


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)