Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Australijski gigant hodowli bydła mięsnego sprzedany za 70 mln dolarów

Obrazek

 

Mount Doreen to ogromna nieruchomość rolna o powierzchni 7337 km², na której znajdują się pastwiska dla 23 tys. szt. bydła ras mięsnych. Gospodarstwo warte kilkadziesiąt milionów dolarów rozwijała jedna rodzina od 1932 r. Co się z nią stanie?

Dorota Kolasińska5 września 2022, 12:34

Gdy australijskie media obiegła informacja o sprzedaży ogromnej nieruchomości wiosną tego roku, rozpoczęła się licytacja i składanie ofert kupna, a gospodarstwo jest olbrzymie i znakomicie wyposażone. Na powierzchni 7337 km2 znajdują się plenne pastwiska, zbiorniki i cieki wodne oraz nowoczesne sprzęty niezbędne w hodowli bydła mięsnego. Na terenie gospodarstwa przebywa 23 tys. szt. bydła mięsnych ras, a jest potencjał po ulewnych deszczach utrzymywania nawet 30 tys. szt. bydła. W gospodarstwie utrzymywane były dotychczas takie rasy jak Poll Hereford z dolewem krwi Droughtmaster, Santa Gertrudis i Angus, ponadto niektóre osobniki są czystorasowe.

Certyfikowana ekologiczna hodowla założona w 1932 roku przez Williama i Doreen Braitling, znajduje się na Tanami Road (łączącej region Kimberley z Australią Środkową), około 380 km na północny zachód od Alice Springs. Znajduje się w dobrej lokalizacji umożliwiającej swobodny handel.

Mount Doreen sprzedane za 70 mln dolarów

Najwięksi właściciele nieruchomości rolnych w Australii Viv Oldfield i Donny Costello, zapłacili za Mount Doreen ponad 70 milionów dolarów – szacuje się, że nieruchomości rolne kosztowały około 34,7 mln dolarów, a zwierzęta, sprzęty i uprawy były warte drugie tyle.  

W ostatnich latach rodzina Braitling dokonała znacznych inwestycji w stacje nawodnieniowe służące do pojenia bydła na terenie całej posiadłości, wyposażone w alternatywne źródła energii. Gotowych stacji jest już 80.

Rodzina Costello zarządza ponadto Crown Point Pastoral.

- Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy postępową, rodzinną hodowlą bydła ekologicznego. Nasze pięć stacji, znajdujących się w sercu Australii Środkowej, to Andado, New Crown, Horseshoe Bend, Lilla Creek i Clifton Hills, które rozciągają się na ponad 40 000 kilometrów kwadratowych mieszanych ziemiach o bogatej różnorodności biologicznej. Równiny Gibber, miękkie piaszczyste wzgórza i śródlądowe tereny zalewowe tworzą rozległy region. Nasze dynamiczne rasy bydła rasy Angus, Poll Hereford i Droughtmaster rozwijają się w tym solidnym środowisku, zapewniając najwyższej jakości ekologiczną wołowinę. Chętnie wdrażamy nowe technologie, infrastrukturę i pomysły, aby uczynić naszą działalność bardziej wydajną, zrównoważoną i przyjemną – podaje rodzina Costello.

Viv Oldfield i Donny Costello na pierwszym miejscu w Australii

Zakup nieruchomości Mount Doreen spowodował, że Viv Oldfield i Donny Costello z Crown Point Pastoral Co wyprzedzili Ginę Rinehart, stając się największymi posiadaczami nieruchomości rolnych w Australii, mimo, że są większe firmy hodujące bydło, ale posiadają mniej hektarów niż Oldfield i Donny. Współwłaściciele zarządzają 14 nieruchomościami o powierzchni blisko 9,5 miliona hektarów w Australii Zachodniej, Północnej i Australii Południowej.

oprac. dkol beefcentral.com/abc.net.au/

fot. poglądowe Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)