Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Podwyższenie zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze – kiedy nastąpi i czy w ogóle?

Obrazek

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie podwyższenia stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Odpowiedzi na ten temat udzielił Ryszard Bartosik.

Dorota Kolasińska11 maja 2022, 12:21

PZHiPBM zawnioskował o podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze. Rada Ministrów co roku, do 31 grudnia określa stawki zwrotu za 1 litr ON. W ustawie budżetowej na rok 2022 przeznaczono 1.340 mln zł na zwrot dla rolników. Ustalono stawkę w wysokości w 1 zł.

- Zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023 r. uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. – napisał w wyjaśnieniu Ryszard Bartosik.  Wymienił kilka działań, które wprowadzono w ramach różnych mechanizmów, aby koszty produkcji rolnej związane ze zużyciem paliwa się zmniejszyły m.in. obniżenie podatku VAT, znowelizowano ustawę o podatku akcyzowym i w Polskim Ładzie zwiększono limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – ze 100 do 110 l/ha i z 30 do 40 l na 1 DJP.

- Koszty produkcji związane z paliwem rolniczym, ponoszone w polskich gospodarstwach rolnych będą nadal monitorowane i w razie konieczności będą dokonywane kolejne zwiększenia wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej – podkreślił Bartosik.

Koszty produkcji rolnej rosną

- Doceniamy zwiększenie limitu paliwa  na 1 ha wprowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ale naszym zdaniem wielu rolników nie wykorzystuje całej tej pomocy w całości, a więc kolejne zwiększenie nie powoduje zmniejszenia obciążenia rosnącymi kosztami paliwa. A to właśnie ta cena niewątpliwie przekłada się na wzrost kosztów produkcji. Zdajemy sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy, ale musimy szukać realnych form pomocy dla rolników – zaznaczył Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM. Podkreślił, że zamierza do tematu wrócić przy projekcie budżetu na rok 2023.

- To chyba też ten czas, żeby wprowadzić zmiany w zakresie funkcjonowania tego działania i wyłączyć samorządy gminne, a oprzeć się na Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jego coraz bardziej rozbudowanym systemie teleinformatycznym lub też wprowadzić rozwiązania funkcjonujące w innych krajach UE czyli oddzielne dystrybutory z barwionym paliwem na stacjach benzynowych, które może być wykorzystywane jedynie do produkcji rolniczej – wymienił rozwiązania Zarzecki.

Oprac. Dorota Kolasińska

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)