Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Giełdy niespokojne, potargały rzepak

Obrazek

Na rzepakowych rynkach o spokój jest obecnie trudno, notowania giełdowe skaczą co dzień, a surowca w całej Europie brakuje.

dr Juliusz Urban12 marca 2021, 07:47

Na rzepakowych rynkach o spokój jest obecnie trudno, notowania giełdowe skaczą co dzień, a surowca w całej Europie brakuje.

W czwartek na paryskiej giełdzie rzepak na maj jest wyceniany po 519 euro/t, a więc nieznacznie wyżej niż przed tygodniem. Jednak myliłby się ten, kto na tej podstawie wysnułby wniosek, że na rzepakowym rynku jest spokojnie. Nic bardziej mylnego, w międzyczasie mieliśmy do czynienia z jednodniowymi wzrostami o ponad 11 euro/t i takimiż spadkami, a wczoraj znów plus 9,75 euro/t.  Takie są prawa rynku papierowego, który w zasadzie właśnie papierowym pozostaje, bo zwłaszcza w przypadku starego rzepaku surowca na nim niewiele. Złotówka jest jeszcze słabsza niż przed tygodniem, aktualny kurs wynosi 4,58 zł/euro.

Handlowcy, w rozmowach przy podawaniu swoich cen od razu zastrzegają, że aktualną cenę podadzą, ale i tak za każdym razem trzeba dzwonić w celu jej potwierdzenia. Mocno rozbieżne oferty wynoszą od 2200 do nawet 2500 zł/t. 

Przetwórcy są wyraźnie podzieleni na dwie grupy. Jedni są bardziej zrelaksowani, bo mają nawet zapasy do ewentualnej odsprzedaży, a drudzy pracują pod presją niepokrytych surowcem kontraktów olejowych. Ale wypuszczanych „baloników” o cenach niewiele ponad 2000 zł/t nikt nie traktuje poważnie.

Nie tylko w naszym kraju brak jest surowca, również w innych krajach przetwórcy narzekają na brak rzepaku. W poważnych rozmowach o rynku i jego perspektywach, raczej przebija się troska o zbyt mały dotychczasowy import do UE, bo z prognozowanych aktualnie niezbędnych dla zbilansowania potrzeb 6,7 mln ton, przyjechało jedynie 4,36 mln t.
– Na razie nie widać większego zagrożenia, żeby rzepak miał potanieć – mówi przedstawiciel koncernu przetwórczego.

Aktualne standardowe ceny w zakładach tłuszczowych: 

  • ZT Kruszwica dostawy na marzec                 – 2500 zł/t 

             Brzeg dostawy na marzec                     – 2500 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na kwiecień           – 2460 zł/t

              Czernin dostawy na kwiecień               – 2460 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na marzec              – 2400 zł/t  

                    Kosów Lacki na marzec                 – 2400 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów           – 2400 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                            – 2080 zł/t (cena wolnorynkowa) 


Ceny rzepaku na sierpień br. na Matifie wreszcie poszła do góry. Rzepak z nowych zbiorów kosztuje już 456 euro/t, jest więc o 63 euro/t tańszy od starego. Kontrakty na nowy zbiór też poszły do góry i rzepak na żniwa jest podpisywany po 2000–2030 zł/t. Przy tych propozycjach pojawia się już większe zainteresowanie umowami z realizacją na lipiec/sierpień 2021 r.

Juliusz Urban     fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)