Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Drób>

Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!

Obrazek

Sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca. Branża drobiarska zaznaczała już w maju br., że zniesienie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe z Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje. Jakie ilości wprowadzane są na polski rynek? 

Dorota Kolasińska19 września 2022, 11:26
Jak podają analitycy ING Bank unijny eksport mięsa drobiowego po pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 521 tys. t, co oznacza spadek o 13% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Natomiast import do UE wyniósł 241 tys. t, był o 27% większy niż rok temu. Według wstępnych danych KE w lipcu br. średnia ważona cena sprzedaży tuszki kurczaka (65%) wyniosła 259,6 EUR/100 kg (-0,2% m/m), natomiast w stosunku do lipca 2021 r. ceny była wyższa o ponad 26%. Niestety w wielu przypadkach wzrost kosztów produkcji nie jest rekompensowany wyższą ceną w skupie. Dane nadal nie uwzględniają zniesienia ceł na ukraiński drób w UE. 

Jak wynika z danych GUS skup drobiu rzeźnego w Polsce w wadze żywej w pierwszych siedmiu miesiącach br. wyniósł 1656 tys. t, tj. był o 10,8% większy niż w analogicznym okresie 2021 r., natomiast produkcja mięsa drobiowego wyniosła 1702 tys. t, tj. była o 5,1% większa.

Import mięsa drobiowego z Ukrainy

UE sprowadza produkty drobiowe, w tym mięso z piersi kurczaka i przetwory z mięsa drobiowego, głównie z Brazylii, Tajlandii i Ukrainy. Średnia cena brojlerów w UE na koniec sierpnia ukształtowała się na poziomie 2,62 euro/kg (rok temu 1,9 euro/kg), brazylijskiego drobiu na poziomie 1,52 euro/kg, a ukraińskiego około 2 euro/kg. W związku ze zniesieniem ceł oraz kontyngentów taryfowych na ukraiński drób rynek europejski od czerwca zalewa tańszy ukraiński drób. 

Import drobiu wzrósł 34-krotnie??


Jak poinformował nad Główny Inspektorat Weterynarii wzrost importowanego mięsa na krajowym rynku jest wyraźnie odczuwalny. Mięso nie zostaje w całości na krajowym rynku, jest eksportowane w głąb UE. Podobnie dzieje się ze zbożem i kukurydzą, co nie pozostaje bez wpływu na ceny skupu krajowych surowców. 

- Dane statystyczne importu mięsa drobiowego chłodzonego i mrożonego z Ukrainy, gdzie deklarowane pierwsze miejsce przeznaczenia wskazano w Polsce przedstawiają się następująco: 2021 r. - 156, 45 ton; do 13 września 2022 r. - 5360, 70 ton. Powyższe dane pochodzą wyłącznie z przejść granicznych na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE. Dane te wskazują na wzrost zainteresowania polskich podmiotów obrotem wewnątrzunijnym lub eksportem mięsa drobiowego pochodzącego z importu - podaje GIW. 

Branża liczy na przywrócenie ceł i kontyngentów

Zniesienie ceł dla ukraińskich produktów miało trwać rok, jednak jak wynika z informacji przekazanych przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Kijów zabiega o wydłużenie tego okresu. Europejscy hodowcy i związki branżowe są sytuacją zaniepokojone, gdyż konsumenci z uboższym przez inflację portfelem kierują się jedynie ceną, a nie jakością czy pochodzeniem produktów mięsnych, co zaburza handel krajowym surowcem. Ukraiński drób jest tańszy niż większość europejskiego. Dotychczas import blokowały kontyngenty ilościowe i cła, teraz import drobiu do UE jest mocno zaawansowanym na czym cierpią krajowi producenci. 

– W związku z grypą ptaków produkcja w UE jest mniejsza, więc napływ ukraińskich jaj i mięsa drobiowego nie jest tak bardzo odczuwalny, ale to może się bardzo szybko zmienić. Trzeba także pamiętać, że tak naprawdę z wolnego dostępu do unijnego rynku korzysta jedna duża firma. Mamy wątpliwości czy pomoc dla ukraińskiego oligarchy kosztem unijnych farmerów jest najlepszym pomysłem – powiedziała Anna Zubków z PZZHiPD.

dkol 
Fot. Envato Elements

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)