StoryEditor

Polska mleczną potęgą, ale producenci mleka ledwo wiążą koniec z końcem

Zapotrzebowanie na mleko na światowych rynkach będzie rosło, co umożliwia Polsce, przy wciąż istniejących przewagach konkurencyjnych, na kontynuowanie wzrostu produkcji i eksportu. Jednak na razie hodowcy bardziej niż o ekspansji światowej myślą jak powiązać koniec z końcem.
25.04.2024., 18:51h

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła sytuację na rynku mleka.

Polska potęgą w produkcji mleka

Z danych MRiRW wynika, że w Polsce notowany jest systematyczny wzrost produkcji mleka mimo postępującego spadku pogłowia krów mlecznych. Według IERGŻ w grudniu 2023 r. spadło ono w ujęciu rocznym o 1,3% i wyniosło 2010 tys. szt. Jednocześnie systematycznie rośnie mleczność krów. Średnia wydajność w 2023 r. wzrosła do 7 tys. litrów mleka od krowy i będzie dalej rosła. 

Na tle spadkowych tendencji w produkcji mleka w Unii Europejskiej, obecnych zwłaszcza w I połowie ubiegłego roku, Polska cały czas wyróżnia się pozytywnie z poziomem skupu mleka wynoszącym:

  • 2022 r. 12,8 mln ton (+2,4% r/r, w UE-27 0,0% r/r);
  • 2023 r. 13 mln ton w (+1,7% r/r, w UE-27 +0,1% r/r).

- Badania naukowe wskazują, że w najbliższych 20 latach w niektórych krajach będzie brakować mleka. Polska ma takie warunki, gdzie możemy skorzystać. Mamy nadwyżkę produkcji mleka, możemy  eksportować i zdobywać nowe rynki zbytu – zwróciła uwagę podczas posiedzenia Dorota Grabarczyk z Polskiej Federacji Producentów Mleka i Hodowców Bydła.  

W ujęciu ilościowym Polska wyeksportowała w 2023 r. ok. 1,69 mln ton produktów mleczarskich, czyli dokładnie tyle samo, co w roku 2022, jednakże ich wartość, z uwagi na spadek cen na rynkach światowych, była niższa o 11,5% r/r/ i wyniosła 2,9 mld EUR.

image

Ceny bydła: skupy zapowiadają obniżki stawek za byki, a tymczasem...

Czy produkcja mleka się opłaca?

Wykonane przez IERiGŻ w 2023 r. szacunki wykazały, że w 2023 roku produkcja mleka krowiego była działalnością przynoszącą dochód. Średnio w próbie badawczej gospodarstw średnioroczny stan krów mlecznych wynosił 27,3 sztuki, przeciętna roczna wydajność 1 krowy wyniosła 7290 litrów mleka, a średnioroczna cena sprzedaży mleka – 2,08 zł/litr. Ocenia się, że dochód z działalności bez dopłat – w przeliczeniu na 1 krowę mleczną ukształtował się na poziomie 5762 zł, natomiast dochód z działalności (łącznie z dopłatami) wyniósł 6556 zł. Dopłaty spowodowały, że dochód wzrósł o 13,8%.

Ale na komisji rolnictwa można było usłyszeć też głosy o pogarszającej się opłacalności produkcji.

- Hodowcy bydła mlecznego potrzebują kredytów konsolidacyjnych do 20 lat lub kredyt płynnościowy 2% do wysokości kredytów inwestycyjnych. My się teraz dusimy, bo cena mleka spada. Polskie mleczarstwo dostanie zadyszki. A jak wiemy problemy z produkcją roślinną wynikają z tego, że spada produkcja zwierzęca – mówił Grzegorz Leszczyński z Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

image

Ceny mleka wg. GUS w marcu. Są spadki, ale nie wszędzie

Długoterminowe trendy rozwoju sektora mleka

W latach 2004-2023 produkcja mleka wzrosła w Polsce z 11,8 mln ton do 15 mln ton, a skup mleka wzrósł z 9 mln ton do 13 mln ton. Zwiększona towarowość, przy jednoczesnym półtorakrotnym wzroście spożycia produktów mleczarskich gwarantuje samowystarczalność produkcji przetworów mlecznych w Polsce na poziomie ok. 124%. Przełożyło się to na około sześciokrotny wzrost poziomu polskiego eksportu w ujęciu ilościowym oraz około czterokrotny wzrost dodatniego salda w handlu zagranicznym.

Jak wskazują analizy eksperckie, zapotrzebowanie na surowiec mleczny na rynkach światowych będzie w nadchodzących latach rosło, co umożliwia Polsce, przy wciąż istniejących przewagach konkurencyjnych, na kontynuowanie rozwoju branży mleczarskiej.

image

Mleczne Laury 2024: Opolszczyzna znowu na czele

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. maj 2024 08:01