Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Koronawirus>

Koronawirus: Rolnik ma nie opuszczać swojego gospodarstwa

– Co się stanie w rodzinach rolniczych, jeżeli ktoś zachoruje lub zostanie objęty kwarantanną? – pytamy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Anna Kurek27 marca 2020, 15:26
– Boję się o to co się stanie i jak będzie funkcjonowało gospodarstwo, kiedy nieszczęście dotknie rolnika i zostanie on poddany kwarantannie. Dlatego bardzo, szybko, jeszcze zanim wystąpiły pierwsze przypadki u rolników wystąpiłem do Głównego Inspektora Sanitarnego o wytyczne dla rolników, którzy nie mogą zamknąć się w domu. Zalecenia te są jednoznaczne. Rolnik ma nie opuszczać swojego gospodarstwa, nie zapraszać gości, nie chodzić do innych, ograniczyć wszystkie wyjścia tak jak każdy inny. Tak samo mamy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych domowników. Jeżeli ktoś z rodziny zostanie poddany kwarantannie i dom, czy gospodarstwo na to pozwala to należy się odizolować od reszty domowników. Zachowywać od siebie stosowną odległość, korzystać z osobnych sanitariatów, narzędzi i pomieszczeń. Natomiast pozostanie w gospodarstwie, obrządek, dojenie krów, uprawa pola, również tego oddalonego od domostwa musi biec swoim rytmem. Jeżeli rolnik przegapi terminy agrotechniczne jeżeli nie zasili  i zasieje w odpowiednim momencie to niczego nie zbierze w żniwa i będzie miał straty – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Uważa on również, że dziś szczególnie ważne są procedury odbioru płodów rolnych od kontrahentów nawet tych, którzy są poddani kwarantannie. To musi polegać na niekontaktowaniu się z rolnikiem podczas odbioru towaru. Kierowcy mają być wyposażeni w skafandry i jednorazowe rękawiczki, aby również w drugą stronę to oni nie zakażali rolnika.

Minister przestrzegał też przed paniką i zapewniał, że przez żywność i poprzez zwierzęta koronawirus się nie przenosi, więc nie ma obawy, że przez jaja, mięso, owoce czy warzywa przeniesiemy ten zarazek.

Cały wywiad z szefem resortu rolnictwa możesz zobaczyć TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)