Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Koronawirus>

WIR: 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy jest nie do przyjęcia!

Obrazek

MRiRW poinformowało o zmianie stawki zasiłku chorobowego w związku z panującą w kraju epidemią koronawirusa. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, 15 zł za każdy dzień niezdolności do pracy jest nie do przyjęcia!

Dominika Mulak25 marca 2020, 09:08
Wielkopolska Izba Rolnicza, w obliczu panującej w kraju pandemii koronawirusa, apeluje do rządzących o traktowanie rolników jak przedsiębiorców! Proponowana w projekcie rozporządzenia stawka 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy jest nie do przyjęcia!

- Wielu rolników niezdolnych do pracy w wyniku zarażenia się koronawirusem będzie musiało skorzystać z pracy najemnej. Obecnie wysokość stawek pracowników najemnych w rolnictwie wahają się w kwotach 15-40 zł netto za godzinę. Szczególnie wysokie stawki obowiązują w przypadku produkcji zwierzęcej, w tym produkcji mleka. Warto zauważyć, że szczyt zachorowań na COVOD 19 zbiegnie się ze szczytem wiosennych prac polowych. W takiej sytuacji stawka zasiłku w wysokości 15 zł nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia - napisano w piśmie skierowanym do prezesa KRIR.

Jak czytamy dalej w stanowisku Izby, stawka ta nie uwzględnia również faktu, że w przypadku zachorowania na COVID 19 cała rodzina rolnika objęta będzie kwarantanną, co również znacząco wyeliminuje członków jego rodziny z jakichkolwiek działalności. Ponadto, rodzina chorego rolnika poddana zostanie kwarantannie, co uniemożliwi wykonywanie prac poza domem, oraz na plantacjach w będących w rozłogach kilkudziesięciu kilometrowych. Pewne zabiegi agrotechniczne wymagają określonych terminów, co będzie wiązało się z wynajęciem usługi. Należy zwrócić również uwagę na dyskryminację rodziców rolników dzieci do lat 8, którzy na wskutek zamknięcia placówek szkolnych i oświatowych zmuszeni są zastąpić opiekę publiczną prywatną a są wykluczeni z zasiłków. Traktowanie rolników jako obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemicznego jest mocne nieetyczne ze strony rządzących. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie opiera się o standardowe procedury i system rolniczych ubezpieczeń społecznych a naszym zdaniem rozwiązania takie powinno być daleko ponad standardowe i zabezpieczyć rolnikowi możliwość opłacenia pracownika w wymiarze czasu 8 godzin dziennie oraz dodatkowych kosztów związanych z leczeniem oraz kwarantanną a także opieką nad dziećmi w tym okresie.

WIR apeluje o potraktowanie rolników tak jak przedsiębiorców zwłaszcza, że to oni gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa w tak trudnej sytuacji!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)