Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Siew kukurydzy pod folią. Jakie koszty i korzyści?

Rolnicy uprawiający kukurydzę przygotowują się do siewów. Przed dwoma laty ciepły początek wiosny skłonił niektórych z nich do siewów pod koniec marca. Niestety, po załamaniu pogody w okresie Wielkanocy wielu z nich musiało przesiewać pola w maju. Czy w tym roku będzie podobnie? Niektórzy chcą się przed tym zabezpieczyć siejąc kukurydze pod folią biodegradowalną.

Dominika Mulak9 kwietnia 2019, 16:55
Nauczeni tym doświadczeniem rolnicy teraz się nie spieszą, bo nasiona kukurydzy dobrze wschodzą w suchej i ciepłej glebie. Plantatorzy kukurydzy z okolic Namysłowa postanowili jednak posiać kukurydzę wcześniej, ale pod folią, wykorzystując sprzęt sprowadzony w tym celu z Irlandii.

Nowa technologia siewu kukurydzy z Irlandii

Od dwóch lat na niektórych polskich polach można zobaczyć te nietypowe siewniki do kukurydzy.

– Próbujemy nową technologię, która pochodzi z Irlandii – siew kukurydzy pod folią. To jest folia biodegradowalna zrobiona ze skrobi kukurydzianej. Pod wpływem promieni UV rozpuszcza się w czasie  okresu wegetacji, natomiast kukurydza jest pięknie chroniona, zatrzymana jest wilgoć, która normalnie wyparowałaby – mówi Dariusz Klusko, rolnik z Pągowa.

Plusy siewu kukurydzy pod folią


Jak dodaje, folia sama w sobie też daje ciepło, więc zielono powinno się zrobić nawet już po tygodniu. Plusów tej metody rolnik wskazuje kilka.

– Przede wszystkim zwiększają nam się możliwości prac agrotechnicznych. Pierwszą zaletą jest to, że wcześniej możemy wjechać w pole i zacząć te prace, podczas gdy ziemia nie jest jeszcze tak ogrzana. My wówczas kładziemy folię, pod którą ziemia dostaje odpowiedniej temperatury. Drugi plus jest taki, że możemy sobie regulować, kiedy tę kukurydzę chcemy zbierać. Siejąc kukurydzę np. FAO 260 lub 250 my tę kukurydzę zbierzemy koniec września, czyli w momencie gdzie tak na dobrą sprawę nikt jeszcze nie ma kukurydzy. A my już ją mamy i możemy wystawić na rynek, dzięki czemu otrzymamy zupełnie inną cenę – argumentuje Dariusz Klusko.

Tekst: Mateusz Drożdż, Dominika Mulak, Zdjęcia: Mateusz Drożdż.

Dowiedz się więcej – zobacz film!

Siew kukurydzy pod foliąPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)