Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Czy w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe” jest gwarancja, że 1 pkt = 100 zł dopłaty?

Obrazek

Pierwszych 6 tygodni akcji przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok pokazało, że najchętniej wybieranym przez rolników ekoschematem jest Rolnictwo węglowe ze wszystkimi swoimi praktykami. W tym ekoschemacie za wykonanie poszczególnych praktyk obowiązują punkty, które są przeliczane na złotówki. Jak to działa w praktyce?

Paulina Janusz-TwardowskaBartłomiej Czekała28 kwietnia 2023, 11:36

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o przeliczanie punktów za poszczególne praktyki na złotówki. Pytanie brzmiało: Czy przy ekoschemacie „rolnictwo węglowe” jest gwarancja, że 1 punkt równa się 100 zł i czy ta kwota może być obniżona ze względu na duże zainteresowanie pakietami?

Za 1 pkt w ekoschemacie Rolnictwo węglowe będzie 100 zł dopłaty?

- Wprawdzie trudno jest określić, jak wielu chętnych będzie na ten ekoschemat, ale zasada jest taka, że pieniądze mogą być przesuwane między ekoschematami oraz między ekoschematami i programami rolnośrodowiskowymi spełniającymi ten sam cel. Zatem, jeżeli w jednym limit będzie wyczerpany, ale w drugim pozostaną niewykorzystane środki, wówczas trafią one do ekoschematu wybranego przez rolników. Moim zdaniem stawka 100 zł jest zatem niezagrożona. Ponadto niektóre ekoschematy zaplanowane są z zapasem, bo np. czy ponad 300 tys. ha konkretnych grup łąk będzie zalane przez 12 dni od maja do września? To jest ukryta rezerwa. Podobnie z nawożeniem, nie sądzę by na 3600 tys. ha były złożone wnioski - tłumaczył Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.


Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato elements


CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)