StoryEditor

Dotacje do wapnowania gleb - krok po kroku

Stacje chemiczno-rolnicze przyjmują już wnioski o dotacje do zakupu wapna. Procedura ubiegania się o te pomoc nie jest jednak wcale prosta ani szybka.
09.08.2019., 13:08h

Zainteresowanie programem jest spore – w stacjach chemiczno-rolniczych nie ma co prawda na razie nawału wniosków, jest za to duże zainteresowanie badaniem gleb. Widać, że zapowiadane dopłaty uaktywniły również i tych, którzy dotychczas nie badali zasobności swoich pól. Jak wygląda procedura ubiegania się o dotacje do wapnowania?


Krok 1 – badanie gleby

Kto ma wyniki analizy gleb z poprzednich lat może je wykorzystać na potrzeby tego programu. Kwalifikują się wyniki badań wykonane po 1 stycznia 2017 roku. Kto jeszcze takich analiz nie ma, musi pobrać próbki – jedna próbka z maksymalnie 4 ha, próbka powinna mieć ok. 0,5 kg. Próbki do analizy trzeba dostarczyć do stacji chemiczno-rolniczej. Można też przekazać je do pracowników terenowych (dane kontaktowe na stronach poszczególnych stacji). Koszt przebadania jednej próbki na podstawowe składniki i odczyn to jedynie 13,12 zł. Przy okazji zlecania analiz można od razu zlecić opracowanie zalecanych dawek wapna (koszt 2,13 zł/próbkę).


Krok 2 – opracowanie zalecanych dawek

Na podstawie wyników analiz Stacja chemiczno-rolnicza przygotowuje zalecane dawki wapna. Takie zalecenie jest koniecznym...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 10:58