Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze "d". Umowy już po wakacjach?

Pod koniec czerwca ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" w obszarze "d", czyli głównie na zakup ciągników i maszyn rolniczych bez powiązania z inwestycjami w hodowlę świń, bydła mięsnego czy produkcję mleka.

Bartłomiej Czekała24 lipca 2020, 08:18
Zarówno w PROW 2007-2013 jak i w PROW 2014-2020 „modernizacja” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem rolników. Po pierwsze z powodu dosyć prostych zasad realizacji inwestycji polegających na zakupie maszyn i urządzeń rolniczych. Po drugie, atrakcyjnym poziomem zwrotu inwestycji, który w przypadku młodych rolników sięgał nawet 60% wartości netto kupowanych w ramach programu sprzętów.

Nic więc dziwnego, że także ostatni nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d” w ramach PROW 2014-2020 także cieszył się sporym zainteresowaniem rolników. Z uwagi na pandemię koronawirusa dokumenty można była składać w ARiMR dłużej niż zazwyczaj, czyli przez 2 miesiące.

Podczas ostatniej prezentacji nowej aplikacji mobilnej ARiMR zapytaliśmy Prezesa Agencji o to, kiedy rolnicy mogą spodziewać się rozpatrywania złożonych wniosków i podpisywania umów. Tomasz Nowakowski zapewnił, że wnioski już podlegają weryfikacji i podpisanie pierwszych umów jest możliwe tuż po publikacji list rankingowych.

– Na opublikowanie list rankingowych mamy 3 miesiące, ale mogę powiedzieć, że nie czekamy z weryfikacją wniosków i już teraz się nimi zajmujemy. Jesteśmy na końcówce programowania i nie możemy czekać na biegi terminów, które są zapisane w rozporządzeniach. Wierzę, że po wakacjach, kiedy będziemy publikować listy rankingowe, wiele wniosków już będzie gotowych do podpisania umów z rolnikami – mówi Tomasz Nowakowski, Prezes ARiMR.

Jeszcze przez tydzień, bo do 1 sierpnia, Agencja będzie przyjmować wnioski o wsparcie w ramach innego działania, które również cieszy się sporym zainteresowaniem. Mowa o premii dla młodych rolników, która w tym naborze wynosi aż 150 tys. zł. Jest więc o co się starać.

Fot. Sierszeńska

ZOBACZ ZASADY PRZYZNAWANIA PREMII DLA MŁODEGO ROLNIKA!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)