Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

Raport IGC: mniejsze zbiory kukurydzy, nadrabia pszenica

Obrazek

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej są w przeciwieństwie do swoich kolegów z USDA mniej skorzy do korekt w tegorocznej produkcji pszenicy. Zbiory kukurydzy skorygowali już znacznie wcześniej, stąd obecnie zmiany są tu tylko kosmetyczne.

dr Juliusz Urban25 października 2022, 12:00

Po żniwach zbożowych i w trakcie trwania zbiorów kukurydzy szczególnie ważne jest zbilansowanie bilansowanie światowych zbiorów największych upraw zbożowych. Tym bardziej warto porównać jak na globalne zbiory pszenicy i kukurydzy spoglądają eksperci z IGC i porównać, jak mocno ich prognozy różnią się z ostatnimi danymi wypływającymi z USDA.

PSZENICA

W swoim październikowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa zbiory pszenicy utrzymuje na już miesiąc wcześniej zakładanym poziomie 792 tys. t. Ta prognoza wskazuje na zbiory o 10 mln t większe niż w sezonie 2021/22 i o 19 mln t większe niż przed dwoma laty. Eksperci IGC tutaj są zdecydowanie większymi optymistami od UDSA, które globalne zbiory pszenicy szacuje na 781,7 mln t.

Nic dziwnego, że IGC musi w swych prognozach musi ciąć konsumpcję, która zdaniem ekspertów rady zmniejszy się o 1 mln t, w stosunku do poprzedniej prognozy i wynosząc 784 mln t, będzie niższa od założeń USDA o 6 mln t.

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w nieco bardziej różowych kolorach widzą także zapasy pszenicy na koniec bieżącego sezonu, bo wynosząc 286 mln t będą one o 8 mln t większe od zapasów szacowanych przez nich na koniec poprzedniego roku bilansowego. USDA także w tych szacunkach jest ostrożniejsze, prognozując, że światowe zapasy pszenicy na zakończenie sezonu 2022/23 skurcza się do 267,5 mln t.

Bilans pszenicy sezon 2022/23 IGC vs. USDA


KUKURYDZA

Nieco inaczej sprawy się mają w prognozach dotyczących kukurydzy. IGC już dość wcześniej zakładała, że zbiory kukurydzy w tym sezonie za duże nie będą. Eksperci przewidują bowiem znaczne straty w zbiorach w Ukrainie, UE i USA. Obecne szacunki zbiorów zostały jeszcze trochę skorygowane, ale już nieznacznie bo o 2 mln t, do 1 mld 166 mln t, ale w skali roku jest to aż o 51 mln t mniej. Przy czym jest to wyższa prognoza niż przedstawiło w ostatnim raporcie USDA i tak mocno korygując zbiory do 1 mld 168,7 mln t.

Jedna i druga organizacja zdecydowały się na mocną redukcję konsumpcji kukurydzy. Obecny raport IGC zakłada zmniejszenie zużycia kukurydzy o 3 mln t w stosunku do poprzedniego raportu, i aż o 28 mln t (sezon/sezonu) do 1 mld 188 mln t. Tutaj USDA jest bardziej zachowawcze i szacuje konsumpcję kukurydzy o 13,5 mln t niższą (1 mld 174,6 mln t).

To wszystko przenosi się na bardzo istotne różnice z szacunkach zapasów końcowych kukurydzy. Zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej globalne zapasy kukurydzy skurczą się o 22 mln t w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniosą 258 mln t, a USDA w tym miejscu szacuje bezpieczniejsze 301,2 mln t. Jednak wyraźnie trzeba zaznaczyć, że przy przewyższającej zbiory konsumpcji zapasy kukurydzy z roku na rok będą się uszczuplać.


Bilans kukurydzy sezon 2022/23 IGC vs. USDA

Wyraźnie możemy zauważyć, że IGC jest nieco ostrożniejsza w dużych korektach, choć słabe tegoroczne zbiory kukurydzy, głównie w UE prognozami wstrząsnęły dość mocno, co decyduje o kurczącym się o 34 mln t rocznie, do 2 mld 256 mln t bilansie zbiorów wszystkich zbóż na świecie.

 

oprac. Juliusz Urban. Fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)