Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Co nas czeka w ochronie rzepaku?

Obrazek

W ochronie rzepaku odżywają stare problemy. Wzrasta zagrożenie zapomnianej przez ostatnie 10 lat choroby – cylindrosporiozy. Ze szkodników coraz częściej obserwuje się uszkodzenia chowacza galasówka. Siły nabierają śmietka kapuściana, kiła kapusty, minarka. Co nas czeka w ochronie rzepaku w najbliższym sezonie i nieco później?

Tomasz Czubiński23 kwietnia 2019, 09:27
Okazuje się, że nowe problemy z chorobami i szkodnikami mają dwie podstawowe przyczyny – ocieplenie klimatu i... politykę. O ile można zrozumieć i wyciągnąć wnioski z coraz cieplejszych lat i ekstremów pogodowych, to polityki nikt nie przewidzi. Ma ona dla rzepaku co najmniej dwa wymiary.

Pierwszy to wpływ polityki na kondycję gospodarstw. Od lat wiadomo, że rzepak jest gatunkiem wymagającym intensywnej uprawy. Powoduje to że siany jest w większych gospodarstwach. Konserwująca polityka dopłat do hektara a nie do produkcji powoduje, że zbyt wiele gruntów w Polsce nie jest traktowana produkcyjnie. Nie sprzyja to wzrostowi powierzchni uprawy rzepaku w Polsce. Do tego dochodzi nie zawsze stabilny rynek i import oleju oraz pasz białkowych z Zachodu i ze Wschodu.

Drugi wymiar polityki, jaki ma już bezpośredni wpływ na ochronę roślin to zakazy stosowania środków ochrony roślin. Na czarnej liście są w tej chwili neonikotynoidy a od niedawna chlorotalonil. Za chwilę mogą zniknąć pewne fungicydy triazolowe. Nie jest pewna przyszłość kilku herbicydów. Dokąd to prowadzi? Z czym w ochronie rzepaku będziemy się borykać w ciągu najbliższych lat? Analiza sytuacji i prognozy znajdują się w artykule w majowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 68.

tcz
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)