Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Odrębne numery także dla małżonków

Obrazek

Sejm przyjął nowelizację przepisów o ewidencji producentów rolnych.

Grzegorz Ignaczewski4 grudnia 2014, 09:10

Zmienione przepisy pozwalają na uzyskanie odrębnych numerów identyfikacyjnych małżonkom, prowadzącym odrębne gospodarstwa rolne.

Zmiany w przepisach ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów to pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2013 r. TK zauważył, że małżonkowie, nawet jeśli istnieje między nimi rozdzielność majątkowa i posiadają odrębne gospodarstwa rolne, nie mogą mieć osobnych numerów. Tymczasem inne osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie mają tego ograniczenia. TK nakazał zmianę przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty wyroku.
Faktycznie jest to usunięcie bzdurnego przepisu, który dawał ARiMR podstawę do zmuszania małżonków do posługiwania się jednym numerem gospodarstwa nawet w sytuacji, gdy w małżeństwie panował ustrój rozdzielności majątkowej i każdy ze współmałżonków prowadził oddzielne gospodarstwo.

Nowelizacja przewiduje, że w ramach krajowego systemu ewidencji producentów jeden numer identyfikacyjny będzie nadawany tylko w przypadku tych małżonków, którzy są współposiadaczami gospodarstwa rolnego. W pozostałych przypadkach każdy z małżonków będzie miał prawo do osobnego numeru identyfikacyjnego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Teraz trafią do podpisania przez prezydenta Komorowskiego. giPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)