Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Magnez i siarka nalistnie także jesienią

Obrazek

Siarczan magnezu jest podstawowym nawozem podawanym nalistnie wiosną w wielu uprawach. Czy można go też podawać jesienią?

Jacek Daleszyński3 listopada 2021, 12:00
Siarka i magnez powinny być podstawą nawożenia nalistnego także jesienią. Najpopularniejszy jest tu oczywiście siarczan magnezu jedno- bądź siedmiowodny (ten drugi lepiej rozpuszcza się w wodzie, co jednak dla samego działania odżywczego nie ma większego znaczenia, a jedynie dla komfortu komponowania mieszaniny wieloskładnikowej).

Najważniejsza zasada podczas jesiennego dokarmiania nalistnego ozimin jest taka, by rośliny po podaniu nawozów wegetowały jeszcze przez co najmniej 2 tygodnie. Pozwoli to im przyswoić zastosowane składniki. W postaci soli będą się one nieco dłużej przyswajać niż w postaci chelatów (niektóre mikroelementy). Jeśli jesień zapowiada się w miarę ciepła i długa, nie ma też co zwlekać z dokarmianiem.

Jeśli chodzi o oziminy, dawka siarczanu nie może być taka sama jesienią jak wiosną. W zbożach podajemy roztwór 1–2-proc. (dotyczy siarczanu siedmiowodnego), a w rzepaku 3–4-proc. (dla jednowodnego stężenie powinno być o 1% niższe). Pamiętajmy też, żeby przy okazji dodawania innych składników pominąć azot, który może spowodować uwodnienie komórek roślin, a zależy nam na efekcie właśnie odwrotnym.

jd, fot. Daleszyński
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)