StoryEditor

Pogoda wpływa na spoczynek bulw

Produkcja ziemniaka wymaga długiego przechowania zdecydowanej większości towaru. Ale nie wszystkie odmiany mają do tego procesu jednakowy potencjał.
25.09.2018., 15:09h
Warunki pogodowe panujące podczas wegetacji ziemniaka mają wpływ nie tylko na wielkość i jakość plonu, ale również na jego zdolność przechowalniczą. Potencjał ten jest szczególnie ważny w tym gatunku, gdyż duża masa zebranych plonów wymaga długotrwałego  składowania. Generalnie, sucha i ciepła pogoda sprzyja przechowywaniu bulw, głównie ze względu na niższe porażenie chorobami bakteryjnymi – lepszą ich kondycję zdrowotną. W odniesieniu do przechowalnictwa ziemniaków tegoroczne wysokie temperatury i niskie opady nie mają jednak tylko dodatniego znaczenia. Jednym z czynników mających duży wpływ na wielkość strat przechowalniczych jest tzw. długość spoczynku bulw, która w dużej mierze wynika z warunków pogodowych podczas ich wegetacji.

Przydatność ziemniaków do długotrwałego przechowywania związana jest z właściwościami genetycznymi odmiany, które mogą ulegać modyfikacjom pod wpływem warunków uprawy, zbioru i przechowywania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule wydania 10/2018 „top agrar Polska”. Przed sezonem przechowalniczym zachęcam szczególnie do wnikliwego zapoznania się z jego treścią.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 10:35