Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Nakazana dezynfekcja – dziś nieskuteczna?

Obrazek

Krajowy program bioasekuracji nakazuje wyłożenie przed wejściami i wjazdami do gospodarstw produkujących świnie mat dezynfekcyjnych. Specjaliści twierdzą jednak, że zalecane odkażanie może być nieskuteczne.

Paulina Janusz-Twardowska17 lutego 2018, 17:11
Aby jakikolwiek środek dezynfekcyjny zaczął działać musi mieć kontakt z powierzchnią dezynfekowaną przez 15-30 minut - mówił prof. Zygmunt Pejsak podczas panelu trzodowego na XXI Targach Ferma w Łodzi.

Sam nawet powolny przejazd traktorem przez matę lub nieckę dezynfekcyjną nic nie daje. Po przejeździe należy odczekać zalecany czas i utrzymać kontakt środka dezynfekcyjnego z oponą. Tylko w ten sposób można się pozbyć wirusa z kół.  Z tego względu jeśli zaistnieje jakiekolwiek podejrzenie, że sprzęt pracował na polach, gdzie znajdowały się dziki zakażone ASF, nie należy nimi wjeżdżać na teren gospodarstwa trzodowego.

– W temperaturze poniżej 4 st. C  środki dezynfekcyjne nie działają skutecznie - podkreślał dr Marian Porowski z lecznicy Vetcom z Pobiedzisk. Zimą maty ani niecki nie chronią więc przed wirusem.

Jeśli chodzi o dezynfekcję środków transportu to podnoszonym przez rolników problemem jest utylizacja zużytych mat oraz wody z niecek dezynfekcyjnych. O ile płyny w wodzie są biodegradowalne - jak wskazywał dr Porowski - to utylizacja mat dezynfekcyjnych może być problematyczna. 

Rolnicy nie wiedzą, gdzie i przez kogo zużyte maty mogą być utylizowane. Czy mogą je odbierać firmy komunalne w ramach opłat śmieciowych uiszczanych w gminie, czy też trzeba zamówić taką utylizację u specjalistycznej firmy, co z pewnością będzie się wiązało z dużymi kosztami.

Przypomnijmy, że bioasekuracja będzie obowiązkowa w całym kraju od 28 lutego. W minionym tygodniu rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak wskazywał podczas dzisiejszego panelu trzodowego prof. Pejsak, tempo rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików na Zachód Polski wynosi obecnie 5 km na miesiąc.


1 z 3
Prof. Zygmunt Pejsak mówił, że aby środek dezynfekcyjny działał musi mieć kontakt z powierzchnią dezynfekowaną przez 15-30 minut.

Prof. Zygmunt Pejsak mówił, że aby środek dezynfekcyjny działał musi mieć kontakt z powierzchnią dezynfekowaną przez 15-30 minut.

2 z 3
Dr Marian Porowski z lecznicy Vetcom z Pobiedzisk.

Dr Marian Porowski z lecznicy Vetcom z Pobiedzisk.

3 z 3
Uczestnicy panelu trzodowego podczas Targów Ferma w Łodzi.

Uczestnicy panelu trzodowego podczas Targów Ferma w Łodzi.

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)