StoryEditor

UPEMI: eksport wieprzowiny do Wielkiej Brytanii jest zagrożony!

Jak podaje Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego polska branża wieprzowa może wpaść w tarapaty. Od 1 lipca br. eksport wieprzowiny do Wielkiej Brytanii może ulec dużemu ograniczeniu.
22.04.2024., 15:00h

Wielka Brytania jest jednym z największych odbiorców polskich produktów rolno-spożywczych, a wśród nich dominuje właśnie mięso. W 2023 r. zaimportowała 23 tys. ton wieprzowiny, co plasuje Wielką Brytanię na 4. miejscu największych importerów tego gatunku mięsa. 

Jak podaje UPEMI służby weterynaryjne Wielkiej Brytanii wskazały, że możliwa będzie wysyłka mięsa wieprzowego jedynie ze stref o kodach PL-1 i PL-2, czyli odpowiednio ze strefy wolnej od ASF oraz ze strefy objętej ograniczeniem I.

- Początkowo ograniczenie takie miało zostać wprowadzone znacznie wcześniej. Dzięki staraniom GIW Brytyjczycy zgodzili się na przesunięcie terminu obowiązywania nowych zasad na koniec kwietnia, a ostatecznie do końca czerwca 2024 roku - podaje UPEMI. Jak podkreśla Wiesław Różański, prezes UPEMI może to być kolejny powód do zmartwień dla polskich hodowców i przetwórców mięsa wieprzowego. Zaznaczył, że to pokazuje, jak ważna jest skuteczna walka z wirusem ASF, ale również szybkie zmiany legislacyjne KE w zakresie zmian stref ASF. 

image

Polska 10 lat z ASF. Co się zmieniło? Jak wygląda obraz po burzy?

Przedstawiciele UPEMI podkreślają, że ta sytuacja może wykluczyć wiele polskich zakładów i utrudnić, jeśli całkowicie nie zamknąć dla nich rynku brytyjskiego. ASF jest czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na światowy rynek wieprzowiny i cały czas jest niezwykle groźny nie tylko dla zwierząt, ale dla całej branży. Bez rozwiązania problemu ASF nie możemy mówić o jakiejkolwiek strategii odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce.

Jak wygląda teraz mapa ASF w Polsce? 

image
Mapa ASF w Polsce (dn. 22.04.2024)
FOTO: GIW

W ubiegły roku wyznaczono 30 ognisk ASF u świń i 2686 przypadków u dzików. W tym roku nie odnotowano żadnego ogniska ASF u świń, ale wykryto już 629 przypadków u dzików. Ostatnie ognisko ASF wyznaczono 12.10.2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 117 świń (16 tuczników, 38 prosiąt, 8 loch, 55 warchlaków), położonym w miejscowości Długa Goślina, gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.

image

Zmiany w regionalizacji stref ASF w pięciu województwach! Złagodzono restrykcje!

Cała UE ma ten sam problem

Jak podaje UPEMI informacje uzyskane z Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego wskazują na to, że zagrożenie brakiem możliwości eksportu mięsa wieprzowego po 1 lipca 2024, spoza stref 1 i 2, dotyczy obszaru całej Unii Europejskiej. - Komisja Europejska prowadzi w tym zakresie rozmowy z Wielką Brytanią. Temat ten zostanie również poruszony przez Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego już 18 kwietnia w Brukseli. Eksperci UPEMI są zdania, że nie możemy dopuścić do sytuacji, w której problem ASF spowszednieje. Wirus ten jest obecny w Polsce już 10 lat i choć jego natężenie w 2022 roku zdecydowanie spadło, nie możemy spocząć na laurach. Konieczne jest podejmowanie kolejnych, udoskonalonych działań na rzecz walki z ASF. Powinny one dotyczyć w równym stopniu działań podejmowanych przez służby weterynaryjne jak i bardzo poważne traktowanie zasad bioasekuracji na farmach - podaje UPEMI. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 21:42