Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

ASF: wysyp ognisk w różnych regionach kraju

13.07.2021

Print

ASF: wysyp ognisk w różnych regionach kraju

Advertisement

GIW podał informację o kolejnych wyznaczonych ogniskach ASF. W ubiegłym roku, 3 lipca 2020 r. mieliśmy w Polsce odnotowane jedynie 6 ognisk tej choroby, a i tak wydawało się, że choroba szybko nabiera rozpędu. W tym roku, jest już ich 20, to pokazuje skalę nasilenia! ASF był obserwowany już w prawie każdym województwie w ostatnich latach.

Sytuacja na pewno się nie poprawi w najbliższych tygodniach, bo rolnicy kursują od pola do magazynów – żniwa wystartowały, pogoda sprzyja pracom polowym, ale także rozwożeniu wirusa. Nie można zapominać o podstawowych zasadach bioasekuracji, nawet podczas tak nerwowego okresu, jakim są zbiory zbóż. Tym razem ASF wystąpił na Dolnym Śląsku, w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim. 

  • Ognisko ASF nr 2021/17 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń (12 prosiąt, 10 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Drzecin, gmina Słubice, powiat słubicki, województwo lubuskie. 
  • Ognisko ASF nr 2021/18 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków), położonym w miejscowości Cieszkowice, gmina Wąsosz, powiat górowski, województwo dolnośląskie.
  • Ognisko ASF nr 2021/19 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (1 prosię, 7 warchlaków, 9 tuczników), położonym w miejscowość Rybno, gmina Rybno, powiat działdowski, województwo warmińsko-mazurskie. 
  • Ognisko ASF nr 2021/20 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Chodlewo, gmina Żmigród, powiat trzebnicki, województwo dolnośląskie.
 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. Kolasińska

Widziałeś już nasze video "Rolniczy temat, odc. 2: Bez pomocy producenci świń zbankrutują!"?

Read more in the premium version

article icon

Rada UE o sytuacji rolnictwa: Czy bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone?

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category