Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek mleka: Powiało optymizmem

10.07.2018

Drukuj

Rynek mleka: Powiało optymizmem

Artykuł dostępny

Ilość spożywanego mleka do 2030 roku ma wzrosnąć o 304 mln (35%) do 1,168 mld ton. Ponad połowa wzrostu nastąpi w Azji Południowej. Ponieważ popyt globalny wzrośnie o 35%, IFCN prognozuje też średnią długoterminową cenę dla producentów białego surowca. Ma ona wynosić 41 dolarów amerykańskich za 100 kg mleka o 4% zawartości tłuszczu i 3,3% białka. Odpowiada to równowartości 34,8 euro. To dobra wiadomość dla producentów z Europy, bo średnia cena mleka z 2017 roku zostałby przekroczona o 15,5%.

r e k l a m aMniej gospodarstw, więcej mleka
Wzrost ceny surowca nie zatrzyma spadku liczby gospodarstw produkujących mleko. Gospodarstwa, które pozostaną na rynku będą większe, a wydajność mleczna krów zwiększy się. Eksperci oczekują zdecydowanych zmian w produkcji, przede wszystkim za sprawą biotechnologii i cyfryzacji. Nowe techniki będą tworzone dzięki przetwarzaniu większej ilości danych. W prognozach krótkoterminowych – w połowie roku trendy podaży i popytu się zrównoważą, a w drugiej połowie br. eksperci przewidują średnią światową cenę rynkową 30 do 32 euro za 100 kg mleka.

Produkcja mleka wzrasta, ale nie tak szybko jak w 2017 roku – w Nowej Zelandii, UE i Argentynie panują niekorzystne warunki pogodowe, a Amerykańscy rolnicy cierpią również z powodu trudnej sytuacji gospodarczej.

Polecany artykuł

Eksport polskiej wieprzowiny będzie dalej rósł?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii