Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Rozród krów: konferencja w Krakowie

Obrazek

Rozród krów mlecznych – jak wiele zależy od żywienia? – to temat kolejnej edycji konferencji w Krakowie. Spotkanie jest skierowane do hodowców, praktyków, doradców, zootechników i lekarzy weterynarii.

Marcin Jajor24 października 2019, 15:58
Jak w publikowanej w 2018 roku na łamach „top agrar Polska” serii tekstów pisał prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaburzenia rozrodu są jedną z najważniejszych przyczyn brakowania krów i w znaczącej części gospodarstw ta przyczyna brakowania przegoniła dotychczasowego lidera, czyli mastitis.

Według eksperta z Krakowa, przez nieprawidłowy rozród mamy mniej cieląt i jałówek remontowych, wydłużają się laktacje, a stado, w którym średnia liczba dni doju wynosi 240, produkuje mniej mleka niż stado ze 170 dniami doju, i co gorsza – produkuje mleko drożej. Szacuje się, że każdy kolejny dzień bez ciąży powyżej 110. dnia laktacji kosztuje hodowcę ok. 20 zł, które straci nie tylko na zakup nasienia, czy na wizytę lekarza weterynarii.

– Najważniejszym powodem straty są wydłużone laktacje i bardzo prawdopodobne leczenie krów po kolejnym porodzie. Wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem otłuszczenia krów, co zwykle kończy się problemami w nadchodzącym okresie okołoporodowym – podkreślał na naszych łamach prof. Kowalski.

O tych i zapewne wielu innych zagadnieniach będzie można usłyszeć 12 marca 2020 roku podczas prestiżowej konferencji w Krakowie. W spotkaniu organizowanym przez Katedrę Żywienia i Dietetyki Zwierząt wezmą udział specjaliści z Belgii, Izraela, USA i Polski. O szczegółowym planie spotkania będziemy informować na naszym portalu topagrar.pl w późniejszym terminie.

mj
Fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)