Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Czy potencjał wzrostu cen żywca został wyczerpany?

Obrazek

O to jakie mogą być dalsze ruchy na rynku wieprzowiny pytamy analityka branży Agro – Mariusza Dziwulskiego z PKO Banku Polskiego.

Anna Kurek26 marca 2021, 14:56
Przeszliśmy głęboki kryzys. Ceny żywca rosną. Jaki jest powód odbicia od dna?
Podaż dostosowuje się do warunków rynkowych. Brak opłacalności pod koniec 2020 roku spowodował rezygnację z hodowli. Produkcja w Europie zaczęła się zmieniać. O ile pogłowie świń w grudniu 2020 r. wzrosło o ok. 2%, o tyle liczebność loch spadła o 0,4%. W Danii pogłowie świń wzrosło aż o 5% i ok. 3% w Hiszpanii. Niemcy zlikwidowały aż 5% loch.

Wszystkie oczy skierowane są na Chiny. Jak długo możemy liczyć na wysoki popyt tego kraju?
Chiny już prawie wróciły do poziomu produkcji sprzed ASF. Pogłowie świń w grudniu 2020 r. przekroczyło tam 400 mln. Tak więc już nie możemy liczyć na tak duży eksport, jak w poprzednim roku – 2,3 mln ton wieprzowiny o wartości 5,7 mld euro.

To oznacza koniec dobrych cen?
Niekoniecznie. Popyt ze strony Chin jest nadal wysoki. W styczniu tego roku eksport unijny do Chin zwiększył się o 41% r/r. Kraj ten wciąż odgrywa największą rolę.

Jaki scenariusz nas czeka?
Widać pewną stabilizację. Niemiecka giełda utrzymała w połowie marca poziom 1,50 euro/kg.

Czy producenci mogą liczyć na stawki sprzed roku?
Ceny raczej nie osiągną poziomu z początku 2020 roku, kiedy sięgały ponad 7 zł/kg. Funkcjonujemy w pandemii. Nie działają hotele i restauracje. Trzecia fala pandemii powoduje, że czynniki popytowe nie są obiecujące. Nie stwarzają w najbliższych tygodniach perspektyw do dalszych wzrostów. Drogie pasze negatywnie oddziałują na opłacalność produkcji, więc podaż nie będzie znacznie rosnąć.

Dziękuję za rozmowę!


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)