Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Europejski kryzys na rynku świń

Tak głębokiego kryzysu na rynku świń już dawno nie było! Tracą producenci niemal we wszystkich krajach Wspólnoty. W chlewniach przerastają świnie, w Brukseli zaczyna się mówić o wsparciu dla rolników.

Paulina Janusz-Twardowska20 listopada 2020, 11:46
Nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Danii czy Holandii ceny świń spadły drastycznie, co spowodowało że dochody rolników zmalały kilkukrotnie. Gospodarstwa nastawione na produkcję trzody chlewnej mogą niebawem stracić płynność finansową. Apele rolników są więc coraz głośniejsze. Domagają się oni konkretnej pomocy, która uregulowałaby rynek żywca wieprzowego. W odpowiedzi na te postulaty Komisarz ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski zaczął rozważać wprowadzenie dopłat do przechowalnictwa wieprzowiny.

Tymczasem w większości krajów tworzą się ogromne świńskie korki. Ubojnie nie mają mocy przerobowych, by w dobie przestojów oraz braków kadrowych związanych z pandemią koronawirusa pracować pełną parą. Według niemieckiej organizacji VEZG obecna nadwyżka podażowa wynosi tam ponad 610 000 świń. Niemieckie rzeźnie ponownie próbują zwiększyć liczbę ubojów poprzez pracę w weekendy i dni wolne, ale uzyskanie niezbędnych zezwoleń od władz trwa zbyt długo.

Kryzys w Niemczech ma bezpośredni wpływ na rynek duński i holenderski. Jak donosi stowarzyszenie duńskich producentów świń, eksport prosiąt do Niemiec spadł z ok. 120 tys. szt. tygodniowo do ok. 95 tys. szt. W rezultacie rośnie liczba prosiąt na duńskim rynku, a tym samym ceny spadają.
Nie bez znaczenia są również opóźnienia w sprzedaży tuczników, wynikające z pojawienia się koronawirusa w duńskich ubojniach. Ostatnio możliwość eksportu do Chin, właśnie z powodu COVID-19, czasowo utraciły 3 zakłady mięsne, należące do koncernów Danish Crown i Tönnies Tican. Szacuje się, że co najmniej 350 tys. świń czeka na odbiór z duńskich tuczarni. Z powodu nadwyżki tuczników, ceny spadły tam o równowartość 7 eurocentów za kg wagi rzeźnej.


ASF w Niemczech wpłynął również na zmniejszenie eksportu holenderskich prosiąt. Od momentu pojawienia się wirusa u największego europejskiego producenta, wysyłki holenderskich warchlaków do Niemiec spadły o 30% – do 70 tys. tygodniowo. Pomimo że część warchlaków udaje się przekierować do Belgii oraz Hiszpanii, holenderska branża alarmuje, że chlewnie nastawione na produkcję prosiąt są przepełnione. Tamtejszemu rynkowi nie pomaga również fakt, że Niemcy znacznie ograniczyli zakupy tuczników z Holandii. W 46. tygodniu roku ceny świń rzeźnych spadły tam do 1,39 euro/kg wbc, a prosiąt do 16,5 euro za 25-kg zwierzę.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)