StoryEditor

Rekordowe ceny tuczników i wyprzedane prosięta. Takich stawek jeszcze w Europie nie było!

Na rynku wieprzowiny ożywiony popyt wystrzelił ceny świń w górę. Na niemieckiej giełdzie zanotowaliśmy wzrost aż o 28 eurocentów za kg wbc w ciągu trzech tygodni, do 2,28 €!  To najwyższy poziom od czasu wprowadzenia euro we Wspólnocie. Sprawdzamy co jest powodem tych nagłych zmian. Jakie ceny w polskich skupach?
20.02.2023., 13:02h

Wyższe ceny tuczników w Europie

Skokowy, rekordowy, historyczny... jeszcze wiele przymiotników można by wymieniać opisując podwyżki cen tuczników w Europie. Wszyscy na nie czekaliśmy, ale nie spodziewaliśmy się tak radykalnych zmian. Stawki z zeszłego tygodnia sięgnęły najwyższego poziomu od czasu wprowadzenia euro!

Czym tę sytuacje tłumaczą niemieccy analitycy? Otóż wyjaśniają, że w przypadku ubojni wzrost cen jest zbyt szybki, w związku z czym zmniejszają one liczbę ubojów.  Tygodniowy ubój w Niemczech obejmuje nieco ponad 700 000 świń.

Drugą stroną medalu są bardzo wysokie koszty energii. Zakłady mięsne do minimum skurczyły  zapasy w chłodniach. Firmy z trudem mogą zrekompensować wahania popytu.

Ożywienie objęło całą Europę. W podobnym do Niemiec tempie ceny podnoszą Holandia, Francja, Polska i Austria. Jedynie Dania ma trudności, ponieważ jak dotąd nie była w stanie przeforsować wyższych cen na rynkach krajów trzecich. Tymczasem podaż wieprzowiny w UE prawdopodobnie będzie nadal spadać w 2023 r.

Rynek prosiąt

W Niemczech obecnie prosięta są trudne do zdobycia. „Na wolnym rynku płaci się nawet o 20 euro/szt. więcej”,...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 00:01