Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Import świń ze stref ASF z Litwy – takie są fakty

05.02.2019

Drukuj

Import świń ze stref ASF z Litwy – takie są fakty

Artykuł dostępny

AgroUnia przekazała naszej redakcji dokumenty z Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczące przywozu świń z Litwy do Polski. Okazuje się, że na podstawie wydanych przez Głównego Lekarza Weterynarii zgód w 2018 r. z gospodarstw na Litwie położonych w strefach czerwonych (na obszarze wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE) do naszego kraju przywieziono łącznie 25 605 świń. Wszystkie zwierzęta kierowane były bezpośrednio do ubojni zlokalizowanych również w strefie czerwonej na terytorium Polski.
GIW wyjaśnia

r e k l a m a
W piśmie z dnia 11 stycznia 2019 r. główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk informuje o wymaganiach jakie trzeba spełnić przy przemieszczaniu świń pochodzących ze stref czerwonych do innych obszarów czerwonych na terytorium tego samego lub innego państwa członkowskiego. Wymogi te określa decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE (art. 3), natomiast w polskim prawodawstwie kwestia ta jest uregulowana rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF.

Jednym z takich wymogów jest poddanie świń badaniom laboratoryjnym pod kątem ASF na 15 dni przed przemieszczeniem, lub że świnie pochodzą z gospodarstwa, które co najmniej 2 razy w roku, w odstępach co najmniej 4 miesięcy, było poddawane inspekcjom właściwego organu weterynaryjnego.

Polecany artykuł

Brazylijska wieprzowina łapie eksportowego fartaJak poinformowały stronę polską litewskie służby weterynaryjne gospodarstwa położone w strefie czerwonej spełniały wymóg określony tymi przepisami, tj. były poddane dwukrotnej kontroli, w odstępach co najmniej 4 miesięcy. W związku z powyższym – wg głównego lekarze weterynarii, Pawła Niemczuka – nie zachodziła konieczność wykonania badań krwi w kierunku ASF na 15 dni przed przemieszczeniem. 

Wydane zgody na transport zwierząt z Litwy

Pierwsza
zgoda na przemieszczanie świń z Litwy z gospodarstwa położonego w strefie czerwonej została udzielona 9 marca 2018 r. Po uzupełnieniu przez stronę litewską informacji o terminie transportu i trasie przejazdu 15 marca 2018 r. wydano ostatecznie pozwolenie. Na podstawie wydanych pojedynczych zgód od 9 marca do 17 czerwca 2018 r. do naszego kraju trafiło 6 przesyłek świń zawierających łącznie 1 755 zwierząt.

Od 18 czerwca do 30 listopada 2018 r.
na podstawie zgody na cały ten okres z Litwy wysłano do nas 73 przesyłki zwierające w sumie 22 170 świń. 

Od 1 do 12 grudnia
do naszego kraju przysłano 10 transportów z 1 680 zwierzętami. Handel został wstrzymany od 13 grudnia zeszłego roku do 9 stycznia 2019 r. Później jak wiemy minister rolnictwa i rozwoju wsi zakaz odwołał. Jak wynika z otrzymanych przez nasza redakcję dokumentów zgoda wydana przez Główny Inspektorat Weterynaryjny na przywóz świń z czerwonych stref z Litwy obowiązuje do 31 maja 2019 r.

Będziemy monitorować tę sprawę i informować na bieżąco o tym co się dzieje na linii Polska–Litwa.   

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Zobacz wideo

„Odpady z Europy zabijają rynek” - Wywiad z Mirosławem Jackowiakiem

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii