Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rosja: Chlewnie i rzeźnie nie spełniają wymogów względem ochrony środowiska

Obrazek

Organizacje branżowe są mocno rozdrażnione, bo nakłady finansowe na dostosowanie do wymogów będą ogromne...

Dorota Kolasińska13 kwietnia 2018, 13:19

Nowy projekt ustawy o ochronie środowiska w Rosji wzbudził ogromne niezadowolenie rolników i rzeźników. Ustawa ta, po przyjęciu, zmusiłaby wielu hodowców trzody chlewnej i ubojnie do zainwestowania w modernizację obiektów, ponieważ nie spełniają norm ekologicznych.
Zgodnie z nimi (wejdą w życie w styczniu 2019 r.), 78% gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej i wszystkie rzeźnie w Rosji należy uznać za obiekty przemysłowe o najwyższym poziomie zagrożenia dla środowiska.


Najlepsze dostępne technologie


Przepisy rządowe określające parametry techniczne nie zostały jeszcze przyjęte. Jednak będzie to oznaczać konieczność zastosowania "najlepszych dostępnych technologii" pod względem bezpieczeństwa sanitarnego i ograniczających emisję nieporządanych substancji do środowiska. Sytuacja może prowadzić do dużego obciążenia finansowego dla wielu producentów i przetwórców w sektorze trzody chlewnej.

Hodowcy trzody chlewnej opisali nowe wymagania ekologiczne jako "całkowicie nieuzasadnione". Rosyjskie Narodowe Stowarzyszenie Mięsne (NMA) wystosowało list otwarty do rządu federalnego, stwierdzając, że nowe przepisy zakłócą procesy produkcyjne w krajowym przemyśle trzody chlewnej i zmusiłyby je do niepotrzebnych inwestycji.

NMA twierdzi, że nowe normy ekologiczne postawiłyby przemysł trzody chlewnej w Rosji w niekorzystnej sytuacji, w porównaniu z europejskimi hodowlami trzody chlewnej. Stowarzyszenie dodało, że pod tym względem bardzo prawdopodobne jest, że nowe rozporządzenie podważy atrakcyjność inwestycyjną przemysłu trzody chlewnej w Rosji i zmusi niektórych rolników do zamknięcia ferm i rzeźni.
Rozporządzenie będzie dużym ciosem dla drobnych rolników, którzy po prostu nie mogą sobie pozwolić na uporanie się z wysokimi kosztami nowych wymagań.


Dodatkowa presja na rosyjski biznes trzody chlewnej


W oświadczeniu Krajowy Związek Hodowców Świń powiedział, że popiera pogląd NMA, ponieważ jasne jest, że ostrzejsze prawodawstwo w dziedzinie ochrony środowiska wywiera dodatkową presję na rosyjską hodowlę świń, ale dostosowanie się do wymogów będzie konieczne.


dkol/na podst. pigprogress.netPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)