Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Stabilny wzrost obrotów mimo przeciwności

Obrazek

2018 rok w dokumentach włodarzy Claasa zapisał się z bardzo dobrej strony. Jak informuje firma, w minionym roku wzrosła rentowność i obroty do prawie 4 mld euro.

Jan Beba19 stycznia 2019, 12:44
Producent podwyższył obroty do 3,889 miliarda euro (3,761 mld euro w roku 2017), co jest jak dotąd rekordowym wynikiem spółki. Nad kreską koĶcowego rozliczenia pozostało 226 milionów euro zysku, podczas gdy w roku 2017 w kasie zostało 184 mln euro.

„Udało nam się utrzymać trend wzrostu w nieprzewidywalnym środowisku rynkowym, a nasza rentowność jeszcze bardziej się podniosła. Silne impulsy nadeszły przede wszystkim z Niemiec i Europy Zachodniej” – powiedział Hermann Lohbeck, rzecznik kierownictwa koncernu Claas.

Według szacunków stowarzyszeń branżowych ogólnoświatowy rynek profesjonalnych maszyn rolniczych rozwijał się w tym roku stabilnie. Na tym tle Claas znacznie podniósł obroty w kluczowych krajach, takich jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania. W Europie Wschodniej w ramach niektórych projektów osiągnięto trochę niższe obroty. Jeżeli chodzi o kraje spoza Europy, wyłania się niejednolity obraz: obroty w Ameryce Północnej w walucie lokalnej rosnaą podczas gdy Chiny odnotowują spadek spowodowany niepewną sytuacją na rynku.


Inwestycje w badania i rozwój w 2018 roku osiągnęły rekordowo wysoki poziom 233 milionów euro (w roku ubiegłym: 217 mln euro) i zostały podwojone w ciągu ostatniej dekady.Efektem są nowe maszyny. W poprzednim roku na pola ruszyła sieczkarnia polowa ze zintegrowanym napędem gąsienicowym – nowy model Jaguar 960 Terra Trac. Nowa koncepcja zapewnia wyższy poziom ochrony podłoża niezależnie od panujących warunków. Jaguar zyskał także nowe przystawki do kukurydzy Orbis zapewniające optymalny przepływ materiału. Z kolei nowa generacja kombajnów Tucano weszła na rynek z rozszerzoną paletą modeli. Po raz pierwszy w tej serii dostępne są modele niwelujące nachylenie zbocza wynoszące nawet do 18%.

Nowości pochodzą również z grupy sprzętu do zbioru pasz: oprócz zaprojektowanej na nowo prasy zwijającej Rollant 540 na rynek weszła również kosiarka czołowa Disco Move z systemem kopiowania terenu.

Claas inwestuje nie tylko w nowe produkty, lecz również w środowisko pracy sprzyjające innowacyjności. Znacznie wzrosły inwestycje w zakresie środków trwałych. Rozpoczęta modernizacja głównej linii montażowej w zakładach w Le Mans (Francja) to wyraźny sygnał, że przedsiębiorstwo stawia na rozwój. W dalszym ciągu rozbudowywany jest również dział serwisu i części zamiennych. W tym celu w Hamm (Niemcy) powstaje nowy magazyn wysokiego składowania, dzięki któremu liczba miejsc paletowych podwoi się aż do 58 000. W rodzimym zakładzie w Harsewinkel udało się ukończyć nowe centrum testów i badań nad komponentami maszyn. Ponadto poczyniono większe inwestycje w nowe centrale dystrybucyjne w Wielkiej Brytanii i Francji.
Liczba pracowników na całym świecie nieznacznie wzrosła i na dzień 30 września 2018 roku wynosi 11 132 osoby (w roku ubiegłym: 10 961).

W bieżącym roku 2019 mimo niepewnej sytuacji w niektórych regionach Claas spodziewa się stabilnego rozwoju na światowych rynkach agrotechnicznych. Jednym z impulsów napędzających pozostaje nadal rosnący popyt na profesjonalne maszyny rolnicze. Ryzyko w realizacji tego planu związane jest przede wszystkim z globalnymi konfliktami handlowymi, które obejmują również produkty rolne. Na podstawie tej prognozy rynkowej producent spodziewa się w bieżącym roku gospodarczym niewielkiego wzrostu obrotów w porównaniu z rokiem poprzednim oraz stabilnego poziomu zysku.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)