Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Zaawansowana technologia w kombajnach Axial-Flow - do czego służy?

Obrazek

AFS Harvest Command marki Case IH to technologia w kombajnach Axial-Flow, która upraszcza zbiór optymalizując ustawienia maszyny. Celem jest zachowanie jakości ziarna podczas zbioru i ograniczenie jego strat. 

Jan Józefowicz28 maja 2022, 13:49

Wśród znanych rozwiązań są te, które dotyczą prędkości rotora, automatycznego wentylatora czyszczącego, a także napędu zespołu żniwnego z regulacją prędkości podawania materiału roślinnego.

Co nowego w AFS?

  • regulacja łopatek w klatce rotora z poziomu kabiny – kiedy system AFS Harvest Command jest aktywny, sześć tylnych łopatek regulowanych jest automatycznie. Dzięki tej funkcji system AFS Harvest Command może w znacznym stopniu regulować przetwarzanie materiału roślinnego. Umożliwia to algorytmowi sterującemu natychmiastowe reagowanie na zmieniające się warunki zbioru oraz optymalizację omłotu i separacji,

  • kabinowa regulacja sita wstępnego – obok regulacji górnego i dolnego sita, system AFS Harvest Command kontroluje również ustawienie sita wstępnego. Umożliwia to systemowi AFS Harvest Command regulację wszystkich ustawień sit zgodnie z zapotrzebowaniem, w zależności od informacji zwrotnych otrzymywanych z czujników strat, kamery ziarna oraz czujników nacisku na sita;

  • kamera ziarna – dostarcza do algorytmu sterującego systemu AFS Harvest Command informacji zwrotnych na temat próbek. Wykorzystuje światło wielowidmowe (widzialne i niewidzialne). Ta opatentowana technologia dokładnie monitoruje jakość próbki; wykorzystuje ultrafiolet do wykrywania pękniętych i złamanych ziaren, a także światło widzialne (zielone, czerwone, niebieskie) oraz podczerwień do wykrywania zanieczyszczeń.

  • czujniki obciążenia sita – to czujniki obciążenia sita i kluczowy komponent umożliwiający uzyskanie stałej szczytowej wydajności zbiorów. Dzięki temu rozwiązaniu system AFS Harvest Command otrzymuje dane na temat obciążenia sit. Algorytm automatyzacji potrafi odróżnić przeciąż enie sita od wydmuchiwanych strat. Wentylator samoczyszczący oraz sita współpracują wzajemnie regulując się w taki sposób, aby zachować idealne ustawienia robocze oraz nacisk na sita w zależności od tego, jak zmieniają się warunki i/lub przechył kombajnu.

opr. jjPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)