StoryEditor

Austria zakazuje stosowania glifosatu

Rada Narodowa – izba niższa austriackiego parlamentu – uchwaliła wczoraj ustawę o zakazie stosowania w tym kraju środków chwastobójczych zawierających kontrowersyjną s.cz. – glifosat, występującą m.in. w totalnym herbicydzie – Roundup. Substancja ta budzi od wielu już lat spory nie tylko w UE, m.in. z powodu występujących na jej temat skrajnych opinii, wydanych przez niektóre międzynarodowe organizacje.
03.07.2019., 15:07h
W marcu 2015 r. podległa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała, że pestycyd ten jest prawdopodobnie szkodliwy i rakotwórczy dla ludzi. Z kolei Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznały, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie tych zarzutów.

Niższa izba parlamentu Austrii, jako pierwszy kraj w UE, przyjęła ustawę, która wprowadziła zakaz stosowania glifosatu, choć rząd Austriackiej Partii Ludowej był temu przeciwny. Jest to jednak mniejszościowy organ, więc opozycji z łatwością udało się przegłosować od dawna konsultowaną w tym kraju decyzję.

Warto mieć także na uwadze fakt, że austriacki zakaz będzie konfliktowy w odniesieniu do obowiązujących obecnie w UE przepisów. W 2017 r. Bruksela dopuściła bowiem ten herbicyd do użytkowania przez pięć kolejnych lat, czyli do 2022 r. Decyzja ta bazowała na korzystnych dla tego preparatu opiniach. Z kolei firma Bayer komentuje decyzję austriackiego organu jako: sprzeczną z obszernym wynikom naukowym na temat.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 11:13