Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ciepło, lecz wody w glebie ubywa

Obrazek

Po chłodnym początku wiosny, dotarły do nas fale ciepła. Rośliny na polach dobrze się rozwijają, lecz niebawem zabraknie im wody w glebie.

Janusz Biernacki10 czerwca 2021, 19:00
Satelitarny monitoring krajowej ewapotranspiracji (ET) pokazuje niepokojące wyniki. Ilość wody, która w ciągu minionych 10 dni ubyła z gleby na skutek parowania z jej powierzchni i transpiracji roślin na większości obszaru Polski przekracza 30 mm (kolor żółty), a w wielu lokalizacjach dochodzi do 50 mm (patrz mapa – kolor ciemnoczerwony).

Ostatnie obfite opady przeszły przez pas kraju od Głogowa, przez Inowrocław po Olsztyn na początku maja, kiedy spadło średnio ok. 30 mm deszczu, a miejscami, zwłaszcza na południu Polski ok. 50 mm. Jednak nie wszystkie rejony objęły te opady. Dużo mniej lub niewielkie deszcze spadły wówczas na północnym zachodzie i południowym wschodzie i wschodzie kraju.

Od tego czasu przechodzą przez Polskę miejscowe deszcze i burze, jednak na większości obszaru wody dla roślin zaczyna w glebie brakować. To zły moment na jej deficyt, gdyż uprawy ozime są w kulminacyjnej fazie wegetacji, a jare na jej początku, który jest okresem krytycznym pod względem zapotrzebowania na ten strategiczny czynnik.
Z tego powodu cierpią szczególnie młode rośliny buraka cukrowego, ziemniaka, bobowate i kukurydza.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)