Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czy pogoda w 2021 roku nas zaskoczy? Autorska prognoza prof. Schönbergera z naszych seminariów uprawowych

Obrazek

Od kilku lat zmagamy się z suszą i niedoborem wody, chociaż akurat rok 2020 obfitował lokalnie w ulewne deszcze, które powodowały nawet podtopienia. Czy ten rok będzie łaskawy dla rolników? A może jednak pogoda czymś nas zaskoczy? Autorska prognoza pogody prof. Hansgeorga Schönbergera to szczególny punkt programu naszych corocznych seminariów uprawowych, na który wielu z Was wyczekuje z niecierpliwością. Jaki zatem będzie 2021 rok zdaniem naszego eksperta agrotechnicznego?

Dominika Mulak15 stycznia 2021, 06:00

Wszyscy doskonale wiemy, że pogoda potrafi zaskoczyć. Wiemy również, że prognozowanie pogody na cały rok z dużą precyzją jest praktycznie niemożliwe. Niemniej jednak od lat prowadzone przez naukowców obserwacje pozwalają stwierdzić, iż istnieją spore analogie  pomiędzy przebiegiem pogody w poszczególnych latach, co pozwala na stwierdzenie pewnej powtarzalności pogody.

Autorska prognoza pogody prof. Schönbergera jest stałym punktem programu naszych seminariów uprawowych. Nasz ekspert uprawowy z N.U. Agrar analizując przebieg prognozy pogody w poszczególnych regionach określa w jaki sposób może się kształtować zakres temperatur, liczba opadów atmosferycznych oraz pojawianie się gwałtownych zjawisk pogodowych.

Ze względu na sytuację pandemiczną, nasze tegoroczne seminaria nie mogły odbyć się w czterech różnych lokalizacjach, a jedynie online, dlatego tym razem wyjątkowo prognoza pogody jest jedna dla całej Polski, a wartości zostały uśrednione.

Zdaniem naszego eksperta rok 2021 będzie podobny w przebiegu pogody do lat 1964 i 1990. Co to oznacza konkretnie?


Styczeń 2021

W styczniu będziemy mieć lekką zimę. Od 11-15 stycznia możemy się spodziewać temperatury poniżej -10 stopni. Pogoda będzie zmienna - trochę deszczu, trochę śniegu. Ten z kolei nie będzie się długo utrzymywał.


Luty 2021

Ok. 6-7 lutego będzie znaczący atak zimy - temperatura spadnie poniżej -12 stopni. Duże opady śniegu mogą wystąpić między 16 a 20 dniem miesiąca. Wówczas możemy spodziewać się nawet 30 cm śniegu. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku wreszcie doczekamy się prawdziwej zimy.


Marzec 2021

Już od początku marca będziemy mieć wrażenie klasycznego przedwiośnia. Nic bardziej mylnego, już w połowie marca temperatura znowu spadnie - w nocy nawet do -6 stopni i tak naprawdę istotny wzrost temperatury spodziewany jest dopiero w ostatnich dniach miesiąca. Wtedy również będą nalatywać pierwsze szkodniki rzepaku.

Generalnie marzec 2021 roku będzie raczej suchy, z sumą opadów łącznie ok. 25 mm.


Kwiecień 2021

Na początku kwietnia będzie raczej chłodno. Ekspert prognozuje, że możemy spodziewać się również opadów śniegu. Od 6 kwietnia w Polsce będą rosnąć temperatury w ciągu dnia, a od ok. 6-8 kwietnia także w nocy możemy spodziewać się 10 stopni. Są to odpowiednie warunki, aby jęczmień ruszył na naszych polach porządnie z wegetacją.

W połowie miesiąca będzie mocny wyż, między 15 a 20 kwietnia temperatura wzrośnie do 23 stopni. 19 kwietnia zaś należy spodziewać się nocnych przymrozków. Po tym okresie temperatura w ostatnich dniach kwietnia wzrośnie nam do 24 stopni w ciągu dnia.

W całym kwietniu opady deszczu będą na poziomie ok. 30 mm. Co więcej, możemy odnieść wrażenie, że jest zbyt sucho.


Maj 2021

Na początku maja sucha faza będzie się utrzymywać. Między 6 a 13 maja możemy spodziewać się nocnych przymrozków, jednak nie dużych - maksymalnie -1, -2 stopnie.

Ok. 14-15 maja temperatura wzrośnie do 15 stopni i możemy się wówczas spodziewać silnych opadów - nawet do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Po 15 maja będzie cały tydzień słonecznej pogody. Po tym okresie, po 20 maja będzie pochmurno, po czym w ostatnich dniach miesiąca temperatura znów wzrośnie do 30 stopni. Wówczas możemy spodziewać się również pierwszych burz.

Łącznie w maju możemy liczyć na 40 mm opadów.


Czerwiec 2021

Na początku miesiąca temperatura wzrośnie nam powyżej 30 stopni w ciągu dnia. Później czerwiec raczej umiarkowany, bo temperatura nie przekroczy 25 stopni. Podobnie jak w maju, pod koniec miesiąca wrócą upalne dni, do 30 stopni, którym towarzyszyć mają burze.

Łącznie w czerwcu spadnie nam ok. 60-70 litrów wody na metr kwadratowy.


Lipiec 2021

Lipiec wcale nie będzie gorący. Początkowo temperatura będzie poniżej 25 stopni, a w połowie miesiąca spadnie nawet do 19 stopni w ciągu dnia. Dopiero pod koniec lipca przywitamy upały - temperatury w dzień będą oscylować powyżej 30 stopni. W ostatnich dniach lipca możemy liczyć również na opady rzędu nawet 40 litrów na metr kwadratowy.


Sierpień 2021

Jak zauważa nasz ekspert, w tym roku sierpień był najbardziej problematycznym miesiącem do oszacowania. W pierwszej dekadzie sierpnia możemy spodziewać się temperatur rzędu 30 stopni. Między 8 a 10 dniem miesiąca w kraju pojawią się silne burze.

Od 15 sierpnia nastąpi zmiana pogody. A mianowicie będzie przez kilka dni sucho. Pod koniec miesiąca wrócą temperatury powyżej 31 stopni.

W sierpniu spadnie też około 70 litrów deszczu, więc można powiedzieć, że to wcale nie będzie mokry rok.- Jeśli ta pogoda faktycznie będzie taka jak teraz przedstawiłem to możemy z nią żyć - podsumował prof. Schönberger. Jego zdaniem, rok 2021 nie będzie należał do spektakularnych jeżeli chodzi o sytuację pogodową w Polsce.

Oprac. Dominika Mulak, na podst. Seminaria uprawowe top agrar Polska 2021Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)