Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czym wspomagać ochronę roślin?

Obrazek

 

W trzeci dzień seminariów uprawowych zawitaliśmy do stolicy Wielkopolski. Mimo to uczestnicy przyjechali nie tylko z tego regionu, ale także z województw ościennych i dalszych. Poza tym witamy internautów w wersji online. Jednym z prelegentów jest dr hab. Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu. Mówił on o konsekwencjach rewolucji w ochronie roślin jaką szykuje nam Komisja Europejska.

Tomasz Czubiński12 stycznia 2023, 14:21

– Na problemy coraz większych restrykcji w chemicznej ochronie roślin nakłada się brak lub słabe doradztwo w tej dziedzinie. Wyścig ten wygrają ci rolnicy, którzy w sposób ciągły dokształcają się – mówi ekspert. Rolnicy będą musieli sprostać także starym problemom jak np. odporne chaber, miotła, mak praktycznie w całej Polsce.

– Wiele populacji miotły zbożowej jest odpornych na herbicydy z grupy ALS. Jeśli występuje ten problem, to trzeba uważniej dobierać herbicydy pod względem mechanizmu działania. Podobnie może być ze zwalczaniem chabra bławatka, gdyż do jego zwalczania nadmiernie używany jest tribenuron, a dodatkowo jest ryzyku wycofania lub ograniczenia chlorotoluronu, jedynego doglebowego środka jesiennego – mówi dr Sobiech.

– W uprawach szerokorzędowych, jak np. burak, możliwe jest zwalczanie mechaniczne. Jednak opieranie się wyłącznie na nich nie zapewnia zadowalającej skuteczności odchwaszczania. Pomocą w tym może być łączenie metody mechanicznej i chemicznej z zabiegami punktowymi.  Naprzeciw temu wychodzi coraz bardziej precyzyjna i doskonalsza technika – uważa ekspert.

W dalszej części wykładu naukowiec wyjaśniał zagadnienia wspierania ochrony innymi metodami.

Więcej informacji w lutowym numerze top agrar Polska. Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)