Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dobra zmiana w pomocy suszowej!

09.08.2018

Drukuj

Dobra zmiana w pomocy suszowej!

Artykuł dostępny3 sierpnia br. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które określa zasady przyznawania państwowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę i powodzie, które w lipcu nawiedziły niektóre regiony kraju (DzU. z 2018, poz. 1483). Są w nim dokładnie opisane zasady wg których ARiMR będzie udzielać rolnikom pomocy. Będzie ona przysługiwała producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 roku suszy lub powodzi powstałe w danej uprawie obejmują co najmniej 30% danej uprawy w gospodarstwie (a nie 70% jak zakładał pierwszy projekt).

r e k l a m a

Pomoc będzie przysługiwała poza limitem de minimis, jeżeli oszacowane w gospodarstwie straty wynoszą przynajmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej albo średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie. Jeżeli oszacowane w gospodarstwie straty nie przekraczają 30% średniej rocznej produkcji, pomoc będzie przyznawana w formule de minimis.

Jednak najważniejszą zmianą jest możliwość uwzględnienia strat tylko z produkcji roślinnej. Jak wyjaśnia resort rolnictwa w przypadku, gdy w protokole wyliczony poziom strat jest niższy niż 30 % średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym, rolnik może wnioskować przy ubieganiu się o pomoc do powierzchni upraw o uwzględnienie strat wyłącznie w produkcji roślinnej.

Niestety nadal nie są znane propozycje stawek pomocy do powierzchni poszczególnych upraw.
gi

Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii